Odra prowadzi do wieloletniego osłabienia układu immunologicznego

Opublikowano w dniu: 10 czerwca 2019

Wieloletnie badania zespołów badawczych z USA i Holandii wskazują na to, że przechorowanie odry wpływa negatywnie na układ immunologiczny na kolejnych kilka lat.

Wynika to stąd, że wirus odry powoduje długotrwałą immunosupresję spowodowaną zaburzeniem i utratą pamięci immunologicznej limfocytów B i T. Badacze oceniają, że wirus odry osłabia działanie układu immunologicznego przez okres około 3 lat, zwiększając ryzyko zakażenia innymi drobnoustrojami. Oznacza to, że ponad 82 tys. osób, które zachorowały na odrę w regionie Europejskim WHO w 2018 roku, wciąż może być narażone na negatywne skutki choroby i powikłania.

Epidemie odry zawsze łączyły się ze wzrostem zachorowań na inne choroby zakaźne. Kiedy wprowadzono powszechne szczepienia przeciw odrze w krótkim czasie obserwowano spadek zachorowań na odrę. Dodatkowo odnotowano również spadek zachorowań na inne choroby zakaźne. Przez dziesięciolecia przyczyny takiej sytuacji pozostawały niewyjaśnione.

Działanie wirusa odry można porównać do wypadku komunikacyjnego, który prowadzi do amnezji czyli utraty pamięci na okres kilku dni, a czasami nawet kilku lat. Wirus odry niszczy wyspecjalizowane komórki pamięci immunologicznej, dzięki którym organizm szybciej zwalcza atak drobnoustrojów z którymi się wcześniej zetknął na skutek przechorowania lub zaszczepienia. Na skutek tego mechanizmu, organizm jest narażony na znacznie cięższe zachorowania oraz powikłania chorób zakaźnych.

Wyniki badań opublikowane w 2015 roku w czasopiśmie Science wykazały, że umieralność z powodu innych chorób zakaźnych w krajach wysoko rozwiniętych jest ściśle powiązana z okresem 3 lat po przechorowaniu odry. W 2018 roku zidentyfikowano określone elementy układu odpornościowego, które zostają uszkodzone w toku przebycia odry. Naukowcy badali niezaszczepione dzieci, które chorowały na odrę, w holenderskiej ortodoksyjnej społeczności protestanckiej, gdzie  ogniska epidemiczne odry występowały częściej niż gdziekolwiek indziej w Holandii. Badacze odkryli, że w organizmie dziecka, które przechorowało odrę występowała mniejsza liczba limfocytów B w organizmie. Ich układ immunologiczny wykazywał oznaki „zapomnienia” opisanego w badaniu z 2015 roku.

 

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading