Potwierdzone zachorowanie na cholerę u członka załogi statku, który przypłynął do portu w Świnoujściu

Opublikowano w dniu: 13 czerwca 2019

Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził przypadek wystąpienia cholery w Polsce. Zachorowanie wystąpiło u pochodzącego z Indii marynarza, członka załogi jednego ze statków, który przypłynął do portu w Świnoujściu.

Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie przekazała informację, że choroba została potwierdzona wynikiem badań laboratoryjnych przeprowadzonych w NIZP-PZH. Pacjenta poddano hospitalizacji oraz kwarantannie, która objęła również osoby z którymi podróżował. Cały statek został poddany dezynfekcji i kwarantannie. Badania laboratoryjne nie potwierdziły zakażenia u osób z kontaktu, w tym załogi statku.

W Polsce zachorowania na cholerę występują niezwykle rzadko. Odnotowane pojedyncze przypadki tej choroby wystąpiły u osób, które powróciły z terenów występowania cholery (Azja, Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa).

Cholera jest ostrą chorobą biegunkową wywoływaną przez bakterie tzw. przecinkowce cholery (Vibrio cholerae). Jest to choroba „brudnych rąk”. Do zakażenia dochodzi w skutek spożycia wody lub produktów spożywczych zanieczyszczonych kałem osób chorych lub bezobjawowych nosicieli. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 godzin do 5 dni. Typowymi objawami choroby są biegunka o charakterze wodnisto-ryżowym, obfite wymioty, znaczne i szybko postępujące odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe powodujące suchość błon śluzowych i zmniejszenie elastyczności skóry, suchość w ustach, zapadające się policzki i oczy. Gwałtowne odwodnienie może prowadzić do ostrej niewydolności nerek, poważnych zaburzeń elektrolitowych i zgonu.

W okresie uruchomienia regularnych połączeń lotniczych z Indiami z Polski oraz coraz częstszymi wyjazdami polskich turystów do Afryki, gdzie sytuacja epidemiologiczna cholery od ponad 2 lat jest niezwykle dynamiczna, znacznie większego znaczenia nabierają zalecenia szczepień przeciw cholerze dla turystów udających się w te rejony świata.

W Polsce dostępna jest inaktywowana (zabita), doustna szczepionka przeciw cholerze.

Szczepionka jest zalecana do stosowania dla dzieci powyżej 2 lat i dorosłych, którzy planują podróż lub dłuższy pobyt w kraju występowania cholery.

Źródła:

Przypadek zachorowania na cholerę w województwie zachodniopomorskim. Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie. 12.06.2019.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading