Niemcy przygotowują ustawę o obowiązkowych szczepieniach przeciw odrze

Opublikowano w dniu: 7 maja 2019

Niemcy planują wprowadzenie nowych uregulowań prawnych, które wprowadzą kary grzywny dla rodziców, którzy nie zgadzają się na szczepienia swoich dzieci przeciw odrze. Brak zgody na szczepienie dziecka może oznaczać nałożenie grzywny w wysokości do 2500 Euro oraz dodatkowe sankcje pod postacią wykluczenia uczęszczania dziecka do przedszkola.

Zgodnie z nową ustawą “O ochronie przed odrą” wszystkie dzieci u progu przedszkola oraz szkoły, zgodnie z zaleceniami Stałego Komitetu ds szczepień, powinny być zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw odrze śwince i różyczce. Ustawa będzie w tym roku procedowana w niemieckim parlamencie. Dowodem szczepienia będzie dokument potwierdzający szczepienie. W przypadku dzieci, które już uczęszczają do przedszkola/szkoły taki dokument powinien być uzupełniony do 31 lipca 2020 roku. Rodzice, którzy nie wyrażą zgody na szczepienie będą musieli zapłacić grzywnę w wysokości do 2 500 Euro. Niezaszczepione dzieci będą mogły być nieprzyjęte do przedszkola.

Ustawa przewiduje również rozszerzenie kompetencji przeprowadzenia szczepień na lekarzy różnych specjalności. Odra należy do jednej z najbardziej zaraźliwych chorób. W Europie w 2018 roku odnotowano 12 352 zachorowań na odrę, w Niemczech 543 zachorowania. Od początku 2019 roku odnotowano już 300 zachorowań. Dane Instytutu Roberta Kocha podają, że stan zaszczepienia dwoma dawkami szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce oceniany jest na poziomie 93%. Plany niemieckiego rządu oparte są również na danych o epidemicznym wzroście zachorowań w innych krajach Europy. Dodatkowym czynnikiem motywującym do działań są informacje na temat stanu zaszczepiania przeciw odrze w krajach EU/EEA. Z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) o stanie zaszczepienia w krajach europejskich wynika, że tylko 4 kraje (Portugalia, Szwecja, Węgry i Słowacja) mają wskaźniki dotyczące stanu zaszczepienia dwoma dawkami szczepionki MMR powyżej 95%. Najniższe wskaźniki (poniżej 85%) odnotowano we Francji, Austrii, Rumunii, Grecji i Malcie. W Niemczech dwoma dawkami szczepionki MMR zaszczepiono 92,8% dzieci rozpoczynających naukę w szkole. Konsekwencją coraz niższych wskaźników stanu zaszczepienia w Europie jest rosnąca liczba zachorowań odrę.

Germany: New bill could make it costly for parents that don’t vaccinate their kids. Outbreak news today. May 6, 2019.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading