Największa od 10 lat liczba zachorowań na świnkę w Wielkiej Brytanii

Opublikowano w dniu: 19 lutego 2020

Eksperci zdrowia publicznego alarmują, że w 2019 roku w Wielkiej Brytanii zgłoszono ponad 5000 potwierdzonych przypadków świnki. Liczba ta jest najwyższa na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Państwowy Instytut Zdrowia (Public Health England (PHE) podał, że w 2019 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 5042 przypadki świnki, podczas gdy w 2018 roku potwierdzonych przypadków świnki odnotowano 1066. Jest to najwyższa liczba zarejestrowana od 2009 roku. Ten epidemiczny wzrost zachorowań na świnkę utrzymuje się nadal w 2020 roku. W styczniu 2020 roku potwierdzono 546 przypadków świnki, w porównaniu do 191 zachorowań w tym samym okresie w 2019 roku.  Gwałtowny wzrost zachorowań w Wielkiej Brytanii w 2019 r. związany był z epidemiami świnki na wyższych uczelniach. Wiele zachorowań na świnkę w 2019 roku odnotowano w tzw. „kohortach Wakefield’a”, a więc młodych dorosłych urodzonych pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku i na początku XXI wieku, którzy z powodu dezinformacji rodziców na temat szczepień, nie zostali zaszczepieni w dzieciństwie szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Przedstawiciele tych roczników obecnie studiują i prawdopodobnie będą nadal źródłem epidemii świnki w 2020 roku.

Szczepienia to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób ochrony przed świnką. Szczepionka MMR ze składnikiem świnki zapewnia skuteczność na poziomie 69-81% po jednej dawce szczepionki i 79-95% po dwóch dawkach. U osób, które pomimo szczepienia zachorują na świnkę, choroba przebiega łagodniej, bez powikłań. Najlepszym sposobem ochrony jest podanie 2 dawek szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Należy przy tym pamiętać, że nigdy nie jest za późno na uzupełnienie tego szczepienia. Lekarze w Wielkiej Brytanii zachęcają studentów i młode osoby, których rodzice w przeszłości zrezygnowali z ich zaszczepienia MMR, do kontaktu z lekarzem rodzinnym i wyjaśnienia stanu uodpornienia przeciw śwince, a w razie potrzeby uzupełnienia brakujących dawek szczepionki.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading