Jak możemy chronić się przeciw krztuścowi?

Opublikowano w dniu: 10 lutego 2016

Krztusiec (inaczej koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie, tzw. pałeczki krztuśca (łac. Bordetella pertussis i Bordetella parapertussis). Można się nim zakazić w każdym wieku. Do zakażenia dochodzi droga kropelkową. Źródłem zakażeń są osoby z typowymi objawami krztuśca, a także wykazujące łagodne objawy przypominające przeziębienie oraz osoby zakażone niewykazujące niepokojących objawów.

W 2015 roku zarejestrowano 4 959 przypadków zachorowań na krztusiec, tj. liczbę ponad dwukrotnie wyższą w porównaniu do 2014 roku. Wyniki epidemiologicznych badań populacyjnych wskazują, że realnie zachorowań jest znacznie więcej. W ostatnich latach obserwujemy przesunięcie zachorowań do starszych grup wieku. Krztusiec obecnie występuje najczęściej wśród młodzieży między 10 a 14 rokiem życia, osób dorosłych oraz starszych.

Choroba ta jest jednak najniebezpieczniejsza dla niemowląt, u których może dochodzić do niebezpiecznych powikłań a nawet zgonu.

Źródłem zakażenia krztuścem dla niemowląt jest starsze rodzeństwo oraz osoby dorosłe (rodzice i dziadkowie), u których zdecydowanie rzadziej występują typowe objawy choroby.

Ochronę przeciw krztuścowi zapewniają: 
– szczepienia niemowląt zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień (4 dawki szczepionki ze składnikiem krztuśca do 2-go roku życia oraz dawka przypominająca szczepionki z bezkomórkowym składnikiem krztuśca w 6 r.ż.);
– szczepienia nastolatków zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych (dawka przypominająca szczepionki dTap- przeciw błonicy tężcowi i krztuścowi dla młodzieży i dorosłych)

Ochronę najmłodszym, które z racji wieku nie mogą być jeszcze zaszczepione zalecana jest strategia kokonowa, czyli szczepienie:
– osób dorosłych z najbliższego otoczenia noworodka i niemowlęcia, włączając osoby w podeszłym wieku, które są narażone na zakażenie;
– personelowi medycznemu mającemu kontakt z noworodkami i niemowlętami;
– kobietom planującym ciążę lub w ciąży (po 28 tyg. ciąży);

Osobom dorosłym zalecane jest podanie co 10 lat dawki przypominającej szczepionki dTap – przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Szczepionka przeciw krztuścowi nie zapewnia długotrwałej ochrony przed zachorowaniem dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaplanowanych schematów szczepienia dziecka oraz szczepienia przypominające nastolatków i dorosłych.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading