Przekonujemy, że w sezonie 2014/2015 warto zaszczepić się przeciw grypie

Opublikowano w dniu: 6 października 2014

Według meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2013/2014 wyniosła prawie 2,7 mln przypadków, odnotowano ponad 9 tys. hospitalizacji oraz 15 zgonów.

Eksperci twierdzą zgodnie, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby. Dzięki szczepieniu możemy uniknąć ciężkich i groźnych dla życia powikłań pogrypowych. Zachorowań mogłoby być zdecydowanie mniej gdyby Polacy częściej podejmowali decyzje o szczepieniu. Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się jedynie 3,8% Polaków, podczas gdy w innych krajach jest dziesięciokrotnie większy odsetek zaszczepionej populacji. Przeciwko grypie niechętnie szczepią się nawet polscy lekarze. W sezonie 2013/2014, mimo kampanii Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zdecydowało się na to zaledwie 6% lekarzy. Znacznie więcej, bo ponad 50% pracowników medycznych zaszczepiło się w ośrodkach, które w ramach OPZG propagowały u siebie szczepienia przeciwko grypie. W Stanach Zjednoczonych szczepieniom przeciw grypie poddało sie 75% pracowników placówek opieki zdrowotnej.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, jej objawy pojawiają się nagle. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia. Częściej niż przy innych infekcjach układu oddechowego dochodzi do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę.
Grypa oprócz negatywnego wpływu na zdrowie społeczeństwa, powoduje również poważne konsekwencje ekonomiczne, które w sezonie z epidemią mogą wynieść nawet 5 mld zł.

Szczepienia przeciw grypie zaleca się wszystkim osobom, które ukończyły 6-ty miesiąc życia, ale szczególnie tym, które mają podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu z jej powodu oraz chorują przewlekle.
Szczepionki należy stosować, gdy tylko pojawią się w aptekach, optymalnym czasem na szczepienie jest okres pomiędzy wrześniem, a grudniem (szczepionki przeciw grypie 2014/2015).

Szczepienie przeciw grypie należy do szczepień zalecanych (niefinansowanych z budżetu), jednak warto pamiętać, że samorządy wielu miast, gmin i powiatów realizuje bezpłatne programy szczepień przeciw grypie dla seniorów. Warto zainteresować się czy na terenie naszego miejsca zamieszkania realizowane są programy zalecanych szczepień bezpłatnych (informacje są najczęściej dostępne na stronach internetowych miasta, powiatu, gminy).

Szczepionki przeciwko grypie co roku muszą być zmieniane z powodu dużej zmienności wirusa grypy. Każdego roku są one dostosowywane do szczepów drobnoustrojów, które w kolejnych miesiącach będą się rozprzestrzeniać na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dwa razy w roku (w lutym dla półkuli północnej i we wrześniu dla półkuli południowej) aktualizuje swoje zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie.

W celu zwiększenia liczby szczepionych przeciw grypie niezależni eksperci w ramach społecznej inicjatywy powołali Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Jego celem jest edukacja Polaków oraz informowanie o zagrożeniach związanych z grypą oraz powikłaniami pogrypowymi. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, World Medical Association, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, 9 towarzystw naukowych, 4 związków pracodawców oraz organizacji zrzeszających samorządy.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading