Manifest w sprawie szczepień: Koalicja Młodych podpowiada przepis na skuteczną profilaktykę

Opublikowano w dniu: 15 lutego 2020

Koalicja Młodych na rzecz Profilaktyki i Szczepień (The Young Coalition for Prevention and Vaccination, YC4PV) opublikowała 10 najważniejszych wskazówek jak poprawić stan zaszczepienia w Europie. Grupa młodych pracowników ochrony zdrowia z 15 krajów europejskich opublikowała Manifest przedstawiający propozycje konkretnych działań, która mają pomóc zwiększyć akceptację dla szczepień.

W czasie inaugurującego spotkania 23 stycznia 2020 roku w Parlamencie Europejskim Koalicja Młodych na rzecz Profilaktyki i Szczepień wezwała do wzmocnienia wysiłków w celu promowania świadomości na temat profilaktyki, w tym szczególnie szczepień. Podkreślono również znaczenie działań prowadzących do zwiększenia zaufania do źródeł informacji na temat szczepień w Internecie. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 młodych profesjonalistów, przedstawicieli ochrony zdrowia  związanych ze szczepieniami oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Manifest jest wynikiem prowadzonych w 2019 roku warsztatów i konsultacji z grupami zainteresowanych stron oraz posłami do Parlamentu Europejskiego i przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Decydenci zajmujący się zdrowiem coraz częściej patrzą na szczepionki w perspektywie całego życia: „Szczepionki nie dotyczą tylko naszej przeszłości, szczepionki są ważne nie tylko dla dzieci. Szczepionki są dla wszystkich ”- powiedziała Isabel de la Mata, główny doradca Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Zarządzania Kryzysowego.

W czasie spotkania podkreślano, że szczepienia są kluczowym elementem zachowania zdrowia przez całe życie. „Choroby, przed którymi chronią szczepionki pozostają poważnym problemem w Europie: w kilku krajach obserwowaliśmy w latach 2017-2019 epidemię odry, grypa stanowi ogromne wyzwanie jako istotna przyczyna hospitalizacji, zapalenie opon mózgowych, nadal powoduje śmierć i kalectwo, których można uniknąć. Potrzebujemy dalszych działań, aby od najmłodszych lat, edukować obywateli UE na temat znaczenia szczepień. Stąd też widok młodych ludzi, którzy włączają się do rozmowy na temat opieki zdrowotnej, jest dobrym znakiem zaangażowania – powiedział poseł Brando Benifei, prowadzący spotkanie.

Młodzi odgrywają kluczową rolę w publicznej debacie na temat szczepionek i szczepień, włączając w to swoje swoje rodziny, dzieci, przyjaciół za pomocą mediów społecznościowych- powiedziała Andrea Gerosa, założycielka Koalicji. Nowe pokolenia mają szansę zająć aktywne stanowisko w tak istotnej sprawie jaką jest profilaktyka poprzez szczepienia i wpływać na całą społeczność, w tym głównie młode pokolenie.

10 kroków jak poprawić stan zaszczepienia

  1. Wprowadzenie kursów na temat szczepień ochronnych do systemu nauczania, począwszy od szkoły podstawowej, w krajach UE.
  2. Poprawa edukacji w zakresie profilaktyki i szczepień w systemie nauczania szkół wyższych w dyscyplinach związanych ze zdrowiem, w tym szczególnie umiejętności komunikacyjnych.
  3. Wzmacnianie profesjonalnej współpracy między pracownikami ochrony zdrowia a środowiskiem naukowym w celu promowania dostępnych materiałów edukacyjnych na temat wartości szczepień.
  4. Wspieranie pracowników ochrony zdrowia w rozszerzeniu konsultacji w zakresie profilaktyki i szczepień do regularnych spotkań z pacjentami na wszystkich etapach życia – od dzieciństwa do starości.
  5. Ułatwienie obywatelom dostępu do szczepień poza tradycyjnymi placówkami opieki zdrowotnej (np. szczepienia w aptekach, miejscach pracy).
  6. Lepsze wykorzystanie narzędzi, które zapewniają aktualne i spersonalizowane powiadamianie obywateli i pracowników ochrony zdrowia, w celu poprawy terminowości szczepień.
  7. Utworzenie platformy UE, w tym dostępnych i wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa szczepień i chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepionkom opartych na faktach naukowych.
  8. Wprowadzenie rozwiązań informatycznych, które umożliwią bezpieczny transfer informacji o stanie uodpornienia za pomocą szczepień, dostępny dla dostawców szczepionek i obywateli.
  9. Wzmocnienie opartych na faktach działań w mediach społecznościowych na temat szczepień. Wprowadzenie weryfikatorów wiarygodności informacji na temat szczepień i innych problemów związanych ze zdrowiem publicznym.
  10. Wzmocnienie głosu Koalicji Młodych na rzecz Profilaktyki i Szczepień na szczeblu krajowym i unijnym. Celem jest stabilny system szczepień w Europie.
Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading