Kobieta w ciąży powinna zaszczepić się przeciw COVID-19

Opublikowano w dniu: 17 grudnia 2021

Raport Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wskazuje, że ryzyko poronienia u kobiet w ciąży, które zachorowały na COVID-19 jest wyższe w porównaniu do kobiet, które w czasie porodu nie były chore. Szczepienie przeciw COVID-19 jest ważnym warunkiem urodzenia zdrowego dziecka w czasie pandemii  COVID-19.

26 października 2021 w czasopiśmie Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR) badacze CDC dokonali przeglądu danych na temat 1 249 634 porodów podczas hospitalizacji kobiet ciężarnych w Stanach Zjednoczonych w okresie od marca 2020 do września 2021. Wykazano, że ryzyko poronienia kobiet w ciąży, które były chore na COVID-19 było zwiększone w porównaniu do kobiet w ciąży, które na COVID-19 nie chorowały (względne ryzyko=1,90). Oznacza to, że kobiety w ciąży chore na COVID-19 były obarczone większym ryzykiem poronienia. Dane te obecnie sprawdzono ponownie oraz oszacowano w/w ryzyko w dwóch okresach: przed pojawieniem się wariantu Delta wirusa (względne ryzyko=1,47) oraz w okresie wysokiej częstości krążenia wariantu Delta (ryzyko względne=4,04). Dane te wyraźnie wskazują, że ryzyko to zwiększyło się 4-krotnie w odniesieniu do okresu przed rozprzestrzenieniem się wariantu Delta.

Wyniki dostępnych badań potwierdzają, że szczepionki przeciw COVID-19 są wyjątkowo bezpieczne dla kobiet w okresie ciąży. Dlatego CDC zaleca, aby kobiety w ciąży zaszczepiły się przeciw COVID-19 zarówno ze względu na swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo rozwijającego się płodu.

Opublikowano szereg wyników, wskazujących, że wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 oraz prawdopodobnie wariant Omikron, mogą powodować negatywne skutki, zarówno dla kobiety w ciąży jak i płodu.

Materiały źródłowe

DeSisto CL i wsp. Risk for Stillbirth Among Women With and Without COVID-19 at Delivery Hospitalization – United States, March 2020-September 2021. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2021 Nov 26;70(47):1640-1645.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading