Kampania szczepień przeciw odrze w Brazylii - 10 mln zaszczepionych osób

Opublikowano w dniu: 14 września 2018

W ramach prowadzonej w Brazylii kampanii szczepień przeciw odrze i poliomyelitis zaszczepiono już ponad 10 mln dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Podano 20,8 mln dawek szczepionki przeciw odrze oraz przeciw poliomyelitis. Pomimo tego wciąż nie udało się jeszcze osiągnąć bezpiecznego poziomu 95% stanu zaszczepienia populacji.  Wstępne dane pochodzące z Informacyjnego System Krajowego Program Szczepień (SI-PNI), wskazuje, że średni stan zaszczepienia w całym kraju wynosi 93%.

W dwunastu z dwudziestu siedmiu stanów Brazylii, dzięki kampanii, utrzymywany jest stan zaszczepienia na poziomie co najmniej 95%. W ramach kampanii szczepione są wszystkie dzieci w grupie wiekowej 1- 5 lat, które nie mają przeciwwskazań do szczepienia. Około 800 000 dzieci nie zostało jeszcze zaszczepionych przeciw odrze i poliomyelitis. Najlepszy stan zaszczepienia udało się osiągnąć w grupie wieku 3 i 4 lata, odpowiednio 96,95% i 95,44%. Stan zaszczepienia wśród dzieci w wieku 1 roku wynosi 85,45%.

Prowadzona kampania szczepień w Brazylii wynika ze zwiększonej liczby zachorowań na odrę w Brazylii, a szczególnie epidemii tej choroby w stanach Amazonas i  Roraima. Łącznie do końca sierpnia w Brazylii zgłoszono ponad 8 500 potwierdzonych i podejrzanych przypadków odry. Zmarło 7 osób. Za zachorowania o charakterze epidemii odpowiada genotyp D8 wirusa odry, ten sam, który był odpowiedzialny za epidemie odry w Wenezueli w 2017 roku. W wielu stanach stan zaszczepienia przeciw odrze i poliomyelitis był niższy niż 80%.

Minister Zdrowia Gilberto Occhi podkreślił, że celem jest stan zaszczepienia na poziomie 95%, co zapewnia pełną ochronę przeciw odrze. Dzięki szczepieniom zapobiegamy powrotowi do Brazylii chorób, które wcześniej zostały już wyeliminowane. Konieczne jest, aby pracownicy służby zdrowia, rodzice i opiekunowie doceniali znaczenia szczepień w walce z tak niebezpiecznymi chorobami jak odra czy poliomyelitis.

 

Źródło:

Brazil measles vaccination campaign reaches 10 million, Outbreak News Today, September 11, 2018.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading