Jakie są powody ograniczonej dostępności szczepionki przeciw HPV na naszym rynku?

Opublikowano w dniu: 11 października 2019

Od kilku miesięcy odnotowujemy ograniczoną dostępność szczepionek przeciw HPV na polskim rynku. Wynika to z bezprecedensowego wzrostu zainteresowania na świecie tym rodzajem profilaktyki. W skali globalnej oraz w poszczególnych krajach podejmowane są działania mające na celu zmniejszenie zagrożenia chorobami wywołanymi działaniem wirusa HPV, w tym także chorobami nowotworowymi. Coraz więcej krajów wprowadza powszechne programy szczepień przeciw HPV dziewcząt oraz chłopców. Firmy produkujące szczepionki przeciw HPV nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu.

W ostatnich latach mamy coraz więcej dowodów naukowych, które potwierdzają rzeczywistą skuteczność szczepionek przeciw HPV. Stąd też rządy, sponsorzy, organizacje wielostronne i organizacje pozarządowe coraz powszechniej wspierają nowe, rozszerzone programy szczepień przeciw HPV na całym świecie. Przyczynia się to do notowanego obecnie wzrostu popytu na te szczepionki. Ograniczona dostępność szczepionek nie wynika ze zmiany w profilu bezpieczeństwa i skuteczności produktów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, szczepienia przeciw HPV są obecnie włączone do narodowych programów szczepień w 98 krajach na świecie i 29 krajach w Europie.

W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepionki przeciw HPV są zalecane (odpłatne). Dodatkowo zgodnie z rozdziałem 4 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r., jednostki samorządu terytorialnego mogą realizować i finansować programy szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV. Obecnie realizowanych jest kilkadziesiąt takich programów. Każdy program musi uzyskać pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

NIZP-PZH nie ma wpływu na dostępność szczepionek przeciw HPV na rynku aptecznym. Decyduje o tym podmiot odpowiedzialny danej szczepionki.

Schemat szczepień przeciw HPV obejmuje podanie 2 lub 3 dawek. W 2016 roku amerykański Komitet ds. Szczepień (Advisory Committee on Immunization Practices, ACIP) udostępnił nowe rekomendacje szczepień przeciw HPV uwzględniające schemat 2- dawkowy dla dziewcząt i chłopców w wieku od 9 do 14 lat. Schemat 3-dawkowy jest utrzymany dla osób w wieku od 15 do 26 lat, wcześniej nieszczepionych oraz dla osób z zaburzeniami odporności.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading