Grecja uaktualnia schemat szczepień przeciw odrze

Opublikowano w dniu: 18 maja 2018

Grecja należy do krajów europejskich, w których od 2017 roku odnotowuje się wyraźny wzrost zachorowań na odrę. W całym 2017 roku wystąpiło 568 potwierdzonych laboratoryjnie zachorowań, a do połowy kwietnia 2018 roku zanotowano już 1 532 zachorowania, najwięcej na południu kraju. Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca, gdyż tendencja wzrostowa nadal się utrzymuje, w związku z czym greckie władze wprowadzają ukierunkowane działania w obrębie kalendarza szczepień przeciw odrze.

„Zaczęło się od trójki romskich dzieci podróżujących z Rumunii do północnej Grecji w maju 2017 r.” – wspomina dr Vana Papaevangelou. „Do jesieni ubiegłego roku obserwowaliśmy poważny wybuch epidemii, obejmującej głównie dzieci społeczności romskiej, gdzie stan zaszczepienia przeciw odrze jest generalnie niski”.

Dr Papaevangelou – profesor chorób zakaźnych Uniwersytetu Kapodistriana w Atenach oraz praktykująca pediatra wyjaśnia, że pierwsze działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się epidemii Grecja podjęła już w 2017 roku. „Zainicjowano kampanię szczepień dzieci romskich, a także uaktualniono powszechny schemat szczepień przeciw odrze” – mówi Dr Papaevangelou – „Kampanie szczepień organizowano do końca grudnia 2017 roku w obozach romskich dla dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do 18 lat. Podano ponad 5000 dawek”.

W całej Europie szczepienia przeciw odrze realizowane są przez podanie dzieciom dwóch dawek szczepionki przeciw odrze podawanej jako szczepionka MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Pierwsza dawka podawana jest najczęściej po ukończeniu 12 miesięcy. Z kolei czas podania drugiej dawki różni się w zależności od kraju, co jest uzależnione od sytuacji epidemiologicznej: w Rumunii w wieku 5 lat, we Włoszech i Francji w wieku 6 lat, w Polsce w wieku 10 lat, a w Bułgarii w wieku 12 lat.

W Grecji do niedawna pierwsza dawka szczepionki MMR podawana była dzieciom w wieku 12-15 miesiąc życia, a druga dopiero w wieku czterech lat. Obecnie, po wprowadzonych zmianach, pierwsza dawka szczepionki MMR rekomendowana jest po ukończeniu 12 miesiąca życia, a druga dawka już po 3 miesiącach po pierwszej dawce.

„Dobrą wiadomością jest to, że mieliśmy niewiele przypadków wśród dzieci nieromskich” – wyjaśnia dr Papaevangelou -„Większość to zachorowania nieszczepionych dzieci w Grecji lub imigrantów narażonych na odrę w szpitalach”.

Istotne jest, że wiele zachorowań wystąpiło wśród osób młodych spoza społeczności romskiej. Blisko 70% przypadków odry wśród ludności greckiej i nieromskiej dotyczyło osób w wieku powyżej 25 lat. Byli to młodzi dorośli urodzeni w latach 80 XX wieku, w tym niektórzy pracownicy służby zdrowia, którzy nie otrzymali drugiej dawki szczepionki.

W ateńskim szpitalu, w którym pracuje dr Papaevangelou, odra nie jest już nieznanym zjawiskiem, ponieważ choroba rozprzestrzenia się w całym kraju. „Do niedawna większość przypadków odnotowywano w południowo-zachodniej części kraju, ale widzieliśmy wielu pacjentów z odrą w naszym szpitalu – zarówno w ambulatoriach, jak i wśród pacjentów hospitalizowanych” – mówi. W porównaniu z innymi krajami UE, Grecja (podobnie jak Włochy) ma wielu nowo przybyłych imigrantów przebywających w obozach na południowym wybrzeżu. Ponieważ status szczepień imigrantów może być nieznany lub niemożliwy do zweryfikowania, od marca 2016 roku prowadzone są w tych środowiskach szczepienia. „W ciągu ostatnich dwóch lat w obozach imigrantów podano 37 000 dawek szczepionek – poodaje dr Papaevangelou – „Właśnie dlatego nie widzieliśmy wielu zachorowań wśród imigrantów”.

Przedstawiciele Greckiego Ministerstwa Zdrowia mają nadzieję, że dodatkowe akcje szczepień zaowocują zdecydowaną poprawą sytuacji epidemiologicznej odry w nadchodzących miesiącach.

Źródło:

Measles outbreak: Greece steps up vaccination

Vaccine schedules in all countries of the European Union

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading