Edukacyjna kampania na temat szczepień kobiet w ciąży w Brazylii

Opublikowano w dniu: 16 maja 2018

Brazylijskie Towarzystwo ds. Szczepień (The Brazilian Immunization Society, SBIm) rozpoczęło kampanię edukacyjną na temat szczepień kobiet w ciąży. Kampania prowadzona jest we współpracy z brazylijskim Ministerstwem Zdrowia, Brazylijskim Towarzystwem Pediatrycznym oraz Brazylijskim Towarzystwem Chorób Zakaźnych. Kampania przebiega pod hasłem „Calendário de Vacinação da gestante: Um sucesso de proteção para mãe e filho „(„Kalendarz szczepień w ciąży: pomyślna ochrona dla matki i dziecka”).

Kampania skierowana jest do kobiet w ciąży oraz lekarzy. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie stanu zaszczepienia wśród kobiet w ciąży w Brazylii. Eksperci wskazują, że w 2017 r. jedynie 38,48% kobiet w ciąży zostało zaszczepione przeciwko krztuścowi szczepionką dTap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi  dla dorosłych), co jest w ich opinii wysoce niezadowalające.

Aby zwiększyć świadomość potrzeby szczepień w okresie ciąży rozdano dwa miliony ulotek oraz 180 tysięcy plakatów w podstawowych jednostkach ochrony zdrowia na terenie całego kraju. Kampania skierowana jest również do lekarzy, którzy otrzymują informacje o znaczeniu szczepień w okresie ciąży. Informacje przekazywane są w postaci reklam, za pośrednictwem strony internetowej (www.vacinasparagravidas.com.br) oraz kanału Facebook (www.facebook.com/VacinasParaGravidas). Można tam znaleźć wiele materiałów edukacyjnych, w tym e-book. Celem kampanii jest dotarcie poprzez Internet do 5,1 miliona użytkowników.

„Większość osób dorosłych nie decyduje się na zalecane szczepienia, nawet jeżeli wiedzą, że są bardziej narażeni na poważne komplikacje w przebiegu choroby. Dlatego, oprócz korzyści wynikających ze szczepień dla zdrowia samych kobiet, w kampanii podkreślany jest aspekt korzystnego działania szczepień w ciąży poprzez ​​przeciwciała matki, wytwarzane po szczepieniu i przenoszone przez łożysko i pokarm matki, które chronią dziecko w pierwszych miesiącach życia”- powiedziała Isabella Ballalai, prezes Brazylijskiego Towarzystwa ds. Szczepień.

Źródło:

Sieć Vaccine Safety Net, Ricardo Machado, 19 April 2018.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading