Finlandia poszukuje antidotum na nastroje antyszczepionkowe

Opublikowano w dniu: 5 sierpnia 2019

O grywalizacji (gamifikacji) mówi się coraz więcej nie tylko w Polsce. Ty razem Finowie planują wykorzystać grę w służbie zdrowia publicznego, a dokładnie w promowaniu szczepień. Antidotum to gra, która łączy elementy zabawy i myślenia strategicznego z edukacją. Gra ta nie tylko wygrała w Finlandii konkurs w kategorii „gra roku”, ale również została wyróżniona przez Światową Organizację Zdrowia jako przykład innowacyjnego podejścia angażującego społeczeństwo.

Twórca gry Olli Rundgren na własnej skórze doświadczył jak absorbujące i wciągające bywają gry. Założył firmę Psyon Games i zgromadził zespół, w skład którego wchodzi twórca „Angry Birds”. Połączył artystów i projektantów gier ze specjalistami w dziedzinie immunologii i przemysłu farmaceutycznego. Olli od zawsze był miłośnikiem gier strategicznych. Jako dziecko był zapalonym szachistą. Temat gier wciągnął go do tego stopnia, że w ramach studiów podyplomowych prowadził badania nad psychologią i fizjologią tego, co sprawia, że ​​działania są angażujące – a nawet uzależniające.

„Wszystko to pomogło mi zrozumieć potencjał gier w kształtowaniu zachowań i to jak współpracując z właściwymi ludźmi, możemy zastosować je do rozwiązywania wyzwań zdrowotnych” – powiedział. Zespół zorganizował kampanię finansowania społecznego w 2016 roku, aby pozyskać pieniądze i aby upowszechnić wiedzę o grze. To pomogło w pozyskaniu wsparcia finansowego.

Pomimo, iż opinie użytkowników na temat gry są pozytywne, to włączenie jej do oficjalnej, publicznej kampanii komunikacyjnej wymaga jeszcze dalszych działań. Dlatego Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej  w Helsinkach chce przetestować grę w szkołach i ocenić jej wpływ na akceptację szczepień a nawet stan zaszczepienia. Jeśli uda się pozyskać wszystkie niezbędne zgody oraz finansowanie, badanie pilotażowe ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Gra Antidotum będzie wykorzystana w wybranych szkołach w Finlandii jako część corocznej kampanii edukacyjnej na temat szczepień przeciw HPV. W pozostałych szkołach ma być przeprowadzona tradycyjna kampania z użyciem książek oraz ulotek. Naukowcy ocenią później różnicę w postawach na temat szczepień  odbiorców z tych dwóch grup. Zbadają również, czy zastosowanie gry znacząco wpłynie na poziom zaszczepienia, w porównaniu do tradycyjnych metod.

Dr Hanna Nohynek, znany wakcynolog i główny lekarz Zakładzie Kontroli Chorób Zakaźnych i Szczepionek w fińskim Departamencie Bezpieczeństwa Zdrowia, nie może się doczekać, kiedy Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej przyłączy się do projektu. „Wszyscy, łącznie z WHO i UNICEF mówią o wykorzystaniu grywalizacji w zdrowiu publicznym i dyskutują o jego potencjalnych korzyściach” – mówi dr Nohynek. „Antidotum jest dobrą grą, która zawiera ciekawe informacje dotyczące immunologii. Gra ta potencjalnie może powiększyć zasób naszych materiałów informacyjnych dotyczących zdrowia. Musimy jednak zbadać, czy rzeczywiście one działają” powiedziała dr Nohynek.

Projekt obecnie jest na etapie planowania. Psyon Games oraz Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej w Helsinkach szukają źródła finansowania badań. Jeśli badanie pilotażowe okaże się sukcesem, może zostać użyte na szerszą skalę.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading