Którą szczepionkę przeciw grypie można podać małym dzieciom w sezonie 2020/2021?

Szczepienie przeciw grypie jest zalecane u wszystkich dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 lat.

Optymalnie powinno być zrealizowane na początku sezonu grypowego.

W sezonie 2020/2021 dzieciom zalecane są szczepionki 4-walentne o następującym składzie antygenowym:

  • A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09
  • A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2)
  • B/Washington/02/2019 (linia Victoria)
  • B/Phuket/3073/2013 (linia Yamagata)

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do końca 24. miesiąca życia mogą być szczepione jedynie szczepionką inaktywowaną, podawaną domięśniowo (preparaty Fluarix Tetra, Vaxigrip Tetra).

U dzieci w wieku od ukończenia 24. miesiąca życia do ukończenia 18. roku życia można zastosować szczepionkę inaktywowaną (j.w., ≥3 lat także Influvac Tetra) lub żywą atenuowaną szczepionkę donosową (Fluenz Tetra).

Bez względu na użyty preparat, u dzieci które nie ukończyły 9 lat i dotychczas nie były szczepione przeciw grypie powinny być podane 2 dawki w odstępie minimum 4 tygodni (wg. amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień ACIP, w obecnym sezonie 2. dawkę szczepionki należy podać przed końcem października). Dotyczy to także dzieci, które skończą 9 lat między 1. i 2. dawką.

U dzieci w wieku <9 lat szczepionych przeciw grypie w poprzednich sezonach (wg. ACIP minimum dwa razy, niekoniecznie w tym samym sezonie lub w następujących po sobie sezonach grupowych; ChPL szczepionek nie precyzują ilości dawek) oraz u dzieci w wieku ≥9 lat podaje się jedną dawkę szczepionki.

Szczepionka donosowa ma być w 50% refundowana dla dzieci w wieku 3-5 lat (na razie brak informacji, czy dotyczy to 2 dawek w przypadku konieczności ich podania).

Zarówno szczepionka żywa donosowa, jak i każda ze szczepionek inaktywowanych, mogą być podane w trakcie jednej wizyty z innymi szczepionkami stosowanymi u dzieci.

W przypadku realizacji szczepienia przeciw grypie na oddzielnej wizycie szczepiennej, odstęp między szczepionką inaktywowaną oraz inną szczepionką może być dowolny, a między żywą szczepionką donosową oraz inną żywą szczepionką nie może być krótszy niż 4 tygodnie.

Inaktywowane szczepionki przeciw grypie we wstrzyknięciu mogą być podawane małym dzieciom od ukończenia 6 m.ż.

Żywa donosowa szczepionka może być podawana dzieciom od ukończenia 24 miesięcy do ukończenia 18 lat.

Ostatnia aktualizacja: 11 września 2020

Powiązane artykuły:

Grypa

Autor
Ewa Talarek
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading