Dokumentacja szczepień uchodźców z Ukrainy- papierowo czy elektronicznie?

Lekarz, który realizuje  szczepienie noworodka na oddziale szpitalnym powinien założyć kartę uodpornienia (papierowo) i książeczką zdrowia dziecka (gdzie jest książeczka szczepień) + uzupełnić dokumentację medyczną.

Lekarz z oddziału szpitalnego zazwyczaj nie wpisuje wykonanych szczepień w e-kartę szczepień, ale ma taką możliwość wpisania równolegle z wpisem do karty uodpornienia.

Praktyka dla szczepień pacjentów – uchodźców z Ukrainy w POZ oparta jest o ten sam schemat, z taką różnicą, że zamiast wpisywać do karty uodporniania lekarz może wpisać wykonanie szczepienia do e-karty szczepień. Tylko zaraportowanie szczepienia podanego uchodźcy z Ukrainy w e-karcie szczepień  umożliwia rozliczenie świadczenia z NFZ.

Reasumując lekarz prowadzi dokumentację medyczną zgodnie  przyjętymi zasadami, wyjątkiem jest sprawa rozliczenia dla placówek POZ i powiązany z tym wpis do e-karty szczepień.

Prowadzenie dokumentacji szczepień pacjenta z Ukrainy powinno być prowadzone zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, z uwzględnieniem  dokumentowania szczepień ochronnych w formie elektronicznej w e-karcie szczepień.

 

Ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2022
Materiały źródłowe

Wytyczne dot. sposobu realizacji szczepień dzieci z Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju. Komunikat Ministra Zdrowia z 10.03.2022. 

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading