
e-Karta Szczepień czyli uruchomienie elektronicznej dokumentacji wykonania każdego szczepienia
Od 1 marca 2022 r. w aplikacji Gabinet.gov udostępniono funkcjonalność e-Karty Szczepień, umożliwiającej zarejestrowanie w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta każdego szczepienia ochronnego (obowiązkowego lub zalecanego) (więcej).
Rejestracja szczepień w e-Karcie Szczepień:
- fakultatywna dla szczepień podawanych w ramach PSO (obowiązkowych i zalecanych). Nadal możliwe jest prowadzenie dokumentacji szczepień w postaci papierowej (w Karcie uodpornienia) na dotychczasowych zasadach.
- obowiązkowa dla rejestracji szczepień przeciw COVID-19 i szczepień przeciw grypie na sezon 2021/2022.
W przypadku dokonania wpisu o szczepieniu w e-Karcie Szczepień nie jest wymagane dokonanie:
- tego samego wpisu w Karcie uodpornienia (wpis taki nadal może być jednak wykonany np. w celu zachowania ciągłości dokumentowania już rozpoczętych szczepień wielodawkowych);
- wpisu o szczepieniu w wykazie zabiegów, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Przy wpisie elektronicznym fakt zaszczepienia pacjenta zostanie automatycznie odnotowany w Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu. Równocześnie nadal konieczne jest udokumentowanie szczepienie przez osobę, która je przeprowadziła w papierowej Książeczce Szczepień będącej częścią Książeczki Zdrowia Dziecka (zewnętrzna dokumentacja medyczna sporządzana na potrzeby pacjenta).
Zmiana sposobu raportowania szczepienia z papierowego w karcie uodpornienia na elektroniczny w e-Karcie Szczepień nie pociąga za sobą zmiany sposobu finansowania szczepień i wystawiania raportów rozliczenia za usługę przez NFZ.
Szczegółowe informacje: Informacja Ministra Zdrowia w sprawie prowadzenia dokumentacji szczepień ochronnych w postaci elektronicznej w e-Karcie Szczepień.