Czym jest podostre stwardniające zapalenie mózgu?

Podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE) jest odległym powikłaniem odry. SSPE jest postępującą chorobą degeneracyjną ośrodkowego układu nerwowego prowadzącą do zgonu. Najczęściej rozwija się kilka-kilkanaście lat po zachorowaniu na odrę.

SSPE jest chorobą postępującą, powoduje niepełnosprawność i prowadzi do śmierci. Choroba może dotyczyć dzieci i młodych dorosłych. Występuje z częstością 1-4/100 000 chorych. W większości przypadków 80%, chorzy umierają 1-3 lata po diagnozie. Choroba postępuje powoli, stąd też wydaje się, że osoba która przechorowała odrę wydaje się być zdrowa. Jednak około 7-10 lat, w przedziale od 1 miesiąca do 27 lat, po zarażeniu wirusem odry, SSPE pokazuje swoje objawy. Dzieci, które zachorowały na odrę do 2 roku życia, mają większe ryzyko wystąpienia SSPE, w porównaniu do starszych dzieci i dorosłych, a u dzieci, które zachorowały na odrę przed ukończeniem 1 roku życia, częstość SSPE sięga nawet 1/600 dzieci. Choroba 3-krotnie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Choroba ma charakter postępujący i przebiega etapami. Choroba zaczyna się od gorączki i bólu głowy i zbiega się z regresją emocjonalną, głównie zaburzeniami pamięci i koncentracji, wahaniami nastroju i / lub depresją, po których następują zaburzenia funkcji ruchowych, w tym niekontrolowane mimowolne gwałtowne ruchy głowy i kończyn. Następnie narastają objawy spastyczne (niedowład, porażenie). U 20-30% chorych na SSPE pojawiają się napady padaczkowe. W kolejnym etapie nasilają się zaburzenia wzrokowe, drganie mięśni i słaba koordynacja ruchowa. W końcowej fazie choroby słabną reakcje na bodźce zewnętrzne, nasilają się objawy uszkodzenia pnia mózgu. W zaawansowanych stadiach choroby chory może utracić zdolność chodzenia, ponieważ jego mięśnie sztywnieją lub kurczą się. Uszkodzenie obszarów mózgu kontrolujących oddychanie, tętno i ciśnienie krwi prowadzi do stanu wegetatywnego i ostatecznie śmierci.

SSPE to rzadkie, śmiertelne powikłanie w przebiegu odry przebiegające z postępującym zaburzeniem neurologicznym.

SSPE jest chorobą nieuleczalną.

Jedyną skuteczną ochroną przed SSPE jest szczepienie MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. 

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2019

Powiązane artykuły:

Odra

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading