Czy szczepionki przeciw COVID-19 mają negatywny wpływ na płodność?    

Nie znamy dowodów naukowych, które wskazywałyby na negatywny wpływ szczepionek przeciw COVID-19 na płodność.

Jedną z częściej przywoływanych opinii na temat szczepień przeciw COVID-19 są te dotyczące ich negatywnego wpływu na płodność. Wyniki badania ankietowego Kaiser Family Foundation wskazują, że 2 na 3 (66%) rodziców obawia się, że szczepionka przeciw COVID-19 może mieć wpływ na płodność ich dziecka w przyszłości.

Stad też tak ważne są wyniki badania naukowców z Boston University School of Public Health o nazwie „Pregnancy Study Online (PRESTO).

W badaniu uczestniczyło 2126 kobiet w wieku 21-45 lat (z USA lub Kanady) oraz ich partnerzy. Badanie prowadzono od grudnia 2020 r. do listopada 2021 r. Uczestnicy badania wypełniali ankiety z pytaniami dotyczącymi stylu życia i zdrowia, szczepień i wcześniejszych infekcji COVID-19. Ankiety wypełniano z częstotliwością co 8 tygodni, aż do zajścia w ciążę lub do 12 miesięcy, jeśli kobieta nie zaszła w ciążę. Oceniano szanse zajścia w ciąże w grupie zaszczepionych i nieszczepionych oraz osób z wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2 w porównaniu z osobami bez historii zakażenia.

  • Szczepienie kobiet nie miało wpływu na zajście w ciążę:

– 539 (19%) kobiet niezaszczepionych zaszło w ciążę,

– 676 (18%) kobiet zaszczepionych jedną dawką szczepionki zaszło w ciążę,

– 565 (18%) kobiet zaszczepionych dwoma dawkami zaszło w ciążę,

  • Szczepienie mężczyzn nie miało wpływu na zajście w ciążę partnerki:

– 432 (18%) partnerek niezaszczepionych mężczyzn zaszło w ciążę,

– 408 (16%) partnerek mężczyzn zaszczepionych jedną dawką zaszło w ciążę,

– 352 (16%) partnerek mężczyzn zaszczepionych dwoma dawkami zaszło w ciążę.

Szczepienie przeciw COVID-19 któregokolwiek z partnerów nie miało wpływu na płodność par próbujących zajść w ciążę. Wcześniejsze zakażenie SARS-CoV-2 u kobiety nie ma wpływu na płodność. U mężczyzn, którzy uzyskali pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 w ciągu 60 dni, prawdopodobieństwo zajścia ich partnerek w ciążę w tym okresie było o 18% mniejsze, co jest zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że po zakażeniu SARS-CoV-2 obserwujemy gorszą jakość nasienia.

Ostatnia aktualizacja: 2 lutego 2022
Materiały źródłowe

WesselinkK. A prospective cohort study of COVID-19 vaccination, SARS-CoV-2 infection, and fertility. American Journal of Epidemiology 20 January 2022.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.