Co zrobić w sytuacji, kiedy osoba zaszczepiona w przeszłości przeciw żółtej gorączce zgubiła książeczkę z dokumentacją szczepienia?

W przypadku zgubienia książeczki potwierdzającej szczepienie przeciw żółtej gorączce istnieją trzy rozwiązania:

1/ Badanie przeciwciał przeciw wirusowi żółtej gorączki w klasie IgG można wykonać w wybranych laboratoriach diagnostycznych, ale nie ma pewności, że są to przeciwciała neutralizujące, które świadczą o uodpornieniu. Pozostaje również pytanie, czy wynik badania serologicznego będzie honorowany przy wjeździe do określonego kraju, gdzie takie szczepienie jest wymagane. Najlepiej zadać takie pytanie w ambasadzie, uzyskana tam odpowiedź ma szansę być wiążąca.

2/ W placówce gdzie odbyło się szczepienie powinna być nadal przechowywana dokumentacja. Można tam uzyskać potwierdzenie szczepienia w postaci duplikatu „żółtej książeczki”.

3/ Trzecią ewentualnością jest poddanie się ponownemu szczepieniu przeciw żółtej gorączce. Nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia, zważywszy że do niedawna szczepienie to było ważne jedynie przez 10 lat i obowiązywały dawki przypominające.

Ostatnia aktualizacja: 6 października 2021

Powiązane artykuły:

Żółta gorączka

Autor
Ewa Talarek
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading