Eksperci PAN z Zespołu doradczego ds. COVID-19 w kolejnym stanowisku podkreślają znaczenie dawek przypominających szczepienia w przygotowaniach do jesiennego przebiegu epidemii
Eksperci PAN w stanowisku z 25 sierpnia 2022 r. wskazują, że jednym z najważniejszych elementów obrony w ramach przygotowań do jesiennego przebiegu epidemii COVID-19 powinno być traktowanie w sposób strategiczny podawania dawek przypominających szczepionki przeciw COVID-19. Osoby, dla których ryzyko ciężkiego przebiegu w obecnej fali zakażeń jest wysokie powinny rozważyć natychmiastowe przyjęcie szczepionki.
Obecnie druga dawka przypominająca jest dostępna dla osób powyżej 60. roku życia oraz dla osób z grup ryzyka, zgodnie z rekomendacją EMA oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), a także dla medyków.
Osobom, które zastanawiają się czy zaszczepić się teraz czy czekać na nowe uaktualnione szczepionki eksperci odpowiadają: „Co z tego, że jesienią mogą pojawić się szczepionki, które będą efektywniej redukować ryzyko zakażenia czy transmisji, jeżeli do tego czasu możemy stracić zdrowie, a nawet życie…. na razie nie dysponujemy pełnymi danymi dotyczącymi skuteczności nowych szczepionek specyficznych względem wariantu omikron w zapobieganiu zakażeniu i chorobie, a co więcej nie wiemy, jaki wariant będzie dominujący jesienią. To, czy i kiedy będą dostępne nowe typy szczepionek oraz jaka będzie ich skuteczność – to kwestia hipotetycznej przyszłości. Dostępne dane naukowe jednoznacznie wskazują, że dawki przypominające przywracają i wzmacniają ochronne działanie naszego układu odpornościowego”…dotychczasowe szczepionki zapewniają cały czas wysoką ochronę przed ciężką postacią choroby, hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19”.
Stanowisko 32. Zespołu doradczego ds. COVID-19: Co robić, żeby w roku 2022 nie było kolejnej tragicznej jesieni? PAN. 25.08.2022.