Szczepienia przeciw COVID-19 obywateli Ukrainy

Opublikowano w dniu: 28 lutego 2022

Każdy obywatel Ukrainy, który dotychczas nie skorzystał ze szczepienia przeciw COVID-19, a wiemy, że takich osób jest sporo, może bez przeszkód przyjąć cały cykl szczepień w Polsce. To jest wyraz naszej troski o najbliższych nam sąsiadów – powiedział Adam Niedzielski, Minister Zdrowia. Przeciw COVID-19 zaszczepić się może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat.

Komunikat po ukraińsku.

W rekomendowanych schematach szczepienia, możliwe jest zastosowanie wszystkich preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Dla osób dorosłych rekomendowana jest jednodawkowa szczepionka Vaccine Janssen Johnson&Johnson.

Aby skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 potrzebny jest dowód potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Należy za każdym razem w miarę możliwości posługiwać się tym samym dokumentem.

Szczegółowe informacje na temat skierowania i rejestracji na szczepienie:

  • Personel kwalifikujący do szczepienia ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.
  • Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” należy wybrać „inny identyfikator” (zamiast „numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec. MZ akcentuje, że ważne jest, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowane są kwestionariusze wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 dzieci, młodzieży i dorosłych w j. ukraińskim:

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5–11 lat.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 12-17 lat (osoby niepełnoletnie).

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciwko COVID-19 dorosłych.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading