Dramatyczny apel UNICEF w sprawie szczepień ochronnych  

Opublikowano w dniu: 30 marca 2020

Henrietta Fore Dyrektor Generalna UNICEF przekazała apel UNICEF dotyczący utrudnień w realizacji programów szczepień w najuboższych krajach w czasie pandemii COVID-19.

Pandemia COVID-19 angażuje światową służbę zdrowia do walki z koronawirusem. Odwołanie połączeń lotniczych i znaczne ograniczenia handlu pomiędzy krajami prowadzą do ograniczonego dostępu do podstawowych leków, w tym również szczepionek. Dotyczy to szczególnie najuboższych krajów Afryki, Azji, czy krajów Bliskiego Wschodu, gdzie szczepienia są bardzo potrzebne. Najbardziej ucierpią na tej sytuacji dzieci z najbiedniejszych rodzin, w krajach dotkniętych konfliktami czy klęskami żywiołowymi- powiedziała dyrektor UNICEF Henrietta Fore.

Pracownicy UNICEF są szczególnie zaniepokojeni sytuacją w krajach, które walczą z epidemią odry, cholery lub zachorowaniami na poliomyelitis, stawiając jednocześnie czoła pandemii COVID-19. Do krajów tych należą Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Somalia, Filipiny, Syria i Sudan Południowy. W obecnej sytuacji kraje te nie mogą sobie pozwolić na dodatkowe epidemie chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień- powiedziała dyrektor UNICEF.
UNICEF jest zaangażowany w zapewnienie świadczenia podstawowych potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej, w tym również szczepień w krajach szczególnie dotkniętych chorobami zakaźnymi i co obecnie jest szczególnie istotne, w sposób który ogranicza ryzyko transmisji COVID-19.

UNICEF ciężko pracuje, aby zapewnić odpowiednie zapasy szczepionek w krajach, które ich szczególnie potrzebują. Utrzymuje również stały kontakt z najważniejszymi dostawcami szczepionek, aby mieć pewność, że produkcja  oraz dostawa tych produktów nie zostanie zakłócona. Zapewnia także większe wsparcie rządom, aby kontynuowały dostawy szczepionek podczas pandemii COVID-19. W najbliższych dniach w wielu krajach może dojść do utrudnień w realizacji programów szczepień ochronnych, a nawet do okresowego zawieszenia realizacji szczepień ochronnych, aby ograniczyć bezpośrednie kontakty sprzyjające szerzeniu się wirusa COVID-19.

UNICEF zdecydowanie zaleca wszystkim rządom przygotowanie planu mającego na celu zintensyfikowanie działań szczepień dzieci po opanowaniu pandemii COVID-19. W pierwszej kolejności należy dążyć do uzupełnienia brakujących szczepień dzieci, u których schemat szczepień został naruszony i priorytetowo traktować dzieci należące do grup ryzyka, najbardziej narażone na zakażenia, jak również dzieci z rodzin ubogich. Bardzo ważne będzie również skuteczne  dostarczenie szczepionki przeciw COVID-19 (kiedy będzie dostępna), w pierwszej kolejności osobom najbardziej potrzebującym.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.