Badania potwierdzają wysoką skuteczność dziewięcio-walentnej szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Opublikowano w dniu: 12 września 2017

Badacze z Centrum Onkologii Moffitt, opublikowali wyniki badań, które potwierdzają wysoką skuteczność 9-walentnej szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w zapobieganiu zakażeniom i chorobom wywołanym przez HPV. Szczepionka, dostępna na rynku od 2015 roku, zapobiega całemu spektrum zakażeń HPV, m.in. przewlekłym zakażeniom prowadzącym po wielu latach do zmian nowotworowych. Jednym z tych nowotworów jest rak szyjki macicy, będący bardzo istotnym problemem zdrowia publicznego na świecie. Każdego roku umiera z jego powodu 300 000 kobiet. Opracowane wcześniej szczepionki  przeciw HPV znacznie zmniejszyły liczbę zachorowań i zgonów z powodu raka szyjki macicy.

HPV jest powszechnie występującym wirusem. Szacuje się, że 4 na 5 kobiet w wieku 50 lat zostało w przeszłości nim zakażonych. Zakażenie wirusem HPV prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, penisa, migdałków i języka lub powstawania brodawek narządów płciowych i odbytu. Spośród ponad 100 znanych typów wirusa, jedynie około 13 związanych jest z rozwojem nowotworów. Uważa się, że typy HPV 16 i 18 odpowiadają za ponad 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.

Obecnie na rynku dostępne są 3 różne szczepionki przeciw HPV, zawierające w swoim składzie antygeny 2, 4 lub 9 typów wirusa HPV. Wszystkie chronią przed zakażeniem wywołanymi przez wysokoonkogenne typy wirusa 16 i 18.

Zaletą szczepionki 9 – walentnej jest ochrona zarówno przed zakażeniami wywołanymi przez typy wirusa powodujące zmiany przednowotworowe i nowotworowe narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu, jak również przed brodawkami narządów płciowych.

Dr Anna R. Giuliano, Dyrektor Centrum Badań nad Rakiem w Moffit wyjaśniła, że zgodnie z ich wynikami, szczepionka 9-walentna mogłaby zapobiec około 90% przypadków raka szyjki macicy, 90% przypadków raka sromu i raka pochwy, 70-85 % przypadków dysplazji dużego stopnia i około 90% przypadków raka odbytu oraz brodawek płciowych związanych z zakażeniem HPV u mężczyzn i kobiet na całym świecie.

Badacze z 18 krajów, pracujący w 105 ośrodkach przeprowadzili badanie kliniczne III fazy, gdzie porównano efektywność nowej szczepionki 9-walentnej w porównaniu do wcześniej opracowanej szczepionki 4-walentnej. W badaniu z randomizacją uczestniczyło 14 215 kobiet w wieku od 16 do 26 lat. Obserwowano je przez 6 lat po szczepieniu.

Z badania wynika, że szczepionka 9-walentna wykazuje długotrwałą ochronę przeciw zakażeniom i objawom chorobowym wywołanym przez typy wirusa HPV wchodzące w skład szczepionki. W porównaniu do szczepionki 4- walentnej odnotowano zmniejszenie o 97,7% ryzyka wystąpienia chorób szyjki macicy, sromu i pochwy związanych z zakażeniem typami HPV 31/33/45/52/58. Obie szczepionki miały podobną efektywność w zapobieganiu chorobom wywoływanym przez typy wirusa HPV 6/11/16/18. Szczepionka 9-walentna również skutecznie obniżyła ryzyko powstania zmian w obrębie komórek szyjki macicy, biopsji oraz terapii związanych z typami wirusa HPV 31/33/45/52/58.

Szczepionka 9- walentna jest dostępna od 2015 roku i jest stosowana u kobiet i mężczyzn w wieku 9-26 lat w zapobieganiu nowotworom i brodawkom narządów płciowych związanych z zakażeniami HPV. Szczepionka jest zarejestrowana w ponad 40 krajach, gdzie jest stosowana w zapobieganiu  zmianom przed-nowotworowym, nowotworom narządów płciowych i odbytu oraz brodawkom płciowym związanym z zakażeniami różnymi typami wirusa HPV. Uzyskane wyniki badań potwierdzają decyzje o wprowadzeniu powszechnych programów szczepień przeciw HPV.

Źródło:

Huh W.H. i wsp. Final efficacy, immunogenicity, and safety analyses of a nine-valent human papillomavirus vaccine in women aged 16–26 years: a randomised, double-blind trial. The Lancet, 2017.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading