10 wskazówek dla pracowników ochrony zdrowia na temat szczepień przeciw HPV
Opublikowano w dniu: 28 sierpnia 2023
Jak uzyskać i utrzymać wysoki stan zaszczepienia przeciw HPV?
Opracowano na podstawie: „Top 10 Tips for HPV Vaccination Success„. CDC.
- Pamiętaj, że wysoki odsetek zaszczepionych przeciw HPV ma ogromne znaczenie. Zwiększając odsetek zaszczepionych przeciw HPV wśród swoich pacjentów, pomagasz zapobiegać rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom związanym z HPV.
- Uwierz w swoje możliwości. Doceniaj znaczenie swoich rekomendacji dotyczących szczepień przeciw HPV nastolatek/nastolatków dla rodziców. Rekomendacje lekarza stanowią cały czas główny powód, dla którego rodzice decydują się na szczepienie. Lekarz jest autorytetem, który może zmienić nastawienie rodziców dotyczące szczepień.
- Zalecaj szczepienie przeciw HPV w sytuacji kiedy rodzic nastolatki/nastolatka zgłasza się na inne szczepienia. Zarekomenduj szczepienie przeciw HPV tego samego dnia i w ten sam sposób, w jaki zalecasz inne szczepionki. „Teraz, gdy Ania ma 13 lat, należy ją zaszczepić przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, ale również przeciwko HPV. Można to szczepienie podać dzisiaj. Czy ma Pani/Pan pytania dotyczące tych szczepionek?”
- Zmotywuj cały Swój Zespół i zachęcaj do rozmowy z rodzicami na temat szczepień. Upewnij się, że osoby z którymi współpracujesz, np. pielęgniarka są świadome korzyści jakie dają szczepienia przeciw HPV, odbyły kursy w zakresie kwalifikacji i zaleceń do szczepień, przygotowane do udzielania odpowiedzi na pytania rodziców i/lub przypominania rodzicom o szczepieniach.
- Dbaj o zbudowanie świadomości o potrzebie zgłoszenia się na podanie drugiej dawki szczepionki. Wyjaśnij rodzicom, aby pamiętali o konieczności zgłoszenia się na podanie drugiej dawki szczepionki w okresie 6-12 miesięcy od pierwszej. Podkreśl, że preferowany jest odstęp 6 miesięcy między podaniem dwóch dawek szczepionki.
- Korzystaj z materiałów promocyjnych i edukacyjnych instytucji zdrowia publicznego, np. z #BazawiedzyoszczepieniachHPV na stronie NIZP PZH-PIB.
- Zapoznaj się ze wskaźnikami dotyczącymi szczepień przeciw HPV w twojej populacji pacjentów. Poznaj rzeczywiste wskaźniki szczepień i dowiedz się więcej o tym, dlaczego niektórzy rodzice nie decydują się na szczepienie lub opóźniają podanie drugiej dawki.
- Utrzymuj dobre relacje lekarz-pacjent. Mogą one pomóc przy omawianiu trudnych tematów na temat szczepień. To niezwykle satysfakcjonujące, gdy rodzice, którzy początkowo kwestionowali szczepienie, po rozmowie zgadzają się na szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień. Zawsze miło jest usłyszeć: „Dobrze, to ma sens i ufamy Pani Doktor/Panu Doktorowi!”
- Bądź przygotowany na odpowiedzi na pytania rodziców na temat szczepionek przeciw HPV. Odpowiadaj na pytania rodziców w sposób zwięzły, dokładny, empatyczny i zrozumiały. Rodzic często zaakceptuje twoje wyjaśnienia, jeśli przedstawisz je podkreślając najlepszy interes dziecka.
- Użyj własnego przykładu o tym jak decydowałeś o szczepieniach dzieci w Twojej rodzinie. Podanie osobistych przykładów pokazuje, że doceniasz znaczenie szczepień. Przykłady — w połączeniu z silną rekomendacją — mogą pomóc rodzicom lepiej zrozumieć korzyści płynące ze szczepienia przeciw HPV w profilaktyce nowotworów.
MATERIAŁY DO POBRANIA