Wiedza nastolatków na temat szczepień przeciw zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych
Konfederacja organizacji pozarządowych promujących wiedzę na temat zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (CoMO – The Confederation of Meningitis Organisations) udostępniła wyniki ankiety przeprowadzonej w grupie 14-18 latków z sześciu krajów europejskich na temat ich postrzegania i zrozumienia szczepień, a szczególnie szczepień przeciw zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych wywoływanych przez meningokoki oraz preferowanych źródeł informacji o szczepieniach.
Badanie ankietowe przeprowadzone wśród nastolatków z sześciu krajów europejskich, w tym Polski, wskazuje na niską świadomość ryzyka wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych przez meningokoki. Badanie ankietowe przeprowadzone przez firmę ComRes , miało na celu zbadanie postaw nastolatków na temat zapalenia opon mózgowych oraz pozyskiwania wiedzy na temat szczepień. W badaniu przeprowadzonym w okresie 24 marca – 3 kwietnia 2017 wzięło udział 3 026 młodych mężczyzn w wieku 14-18 lat z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji oraz Polski.
Wyniki ankiety były zaskakujące. Dobre wieści są takie, że większość pytanych (69%) deklarowało, że nie boi się szczepień, a 75% słyszało o zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych. Tylko 9% nastolatków twierdzi, że nie chce otrzymywać informacji o szczepionkach. Około dwóch na pięciu twierdzi, że woli otrzymywać informacje o szczepieniach przez przyjaciół lub rodzinę (43%), lekarza (47%), rozmowę w szkole lub na uniwersytecie (41%), od nauczycieli (39%) lub przez strony internetowe (21%) lub media społecznościowe (17%).
Około jedna trzecia badanych (32%) stwierdziła, że szczepionki za niebezpieczne. Najwyższy stopień niechęci do szczepień występował wśród nastolatków francuskich (41%). Jednak pomimo wysokiej świadomości na temat zapalenia opon mózgowych tylko 34% uczestników ankiety stwierdziło, że zostali zaszczepieni przeciw meningokokom. Odsetek zaszczepionych był najniższy w Szwecji (10%) i w Polsce (12%).
Dziewięć na dziesięć osób wskazuje, że przegląda Internet, YouTube lub ogląda telewizję co tydzień (94-98%), a większość (61%) twierdzi, że w zeszłym tygodniu natknęła się na informacje lub reklamę organizacji charytatywnej. Być może nadal istnieje możliwość dostarczania informacji o szczepionkach internetowych nastolatkom.
Nastolatkowie i młodzi dorośli stanowią grupę wysokiego ryzyka zapalenia opon mózgowych wywołanych przez meningokoki. Szczepionki przeciw meningokokom są podawane dzieciom w wielu krajach europejskich w ramach powszechnych programów szczepień. W wielu krajach zalecane są również szczepienia nastolatków przeciw meningokokom grupy ACW i Y oraz meningokokom grupy B.
Źródło:
https://www.vaccinestoday.eu/stories/meningitis-vaccination-research-tests-teenagers-knowledge/