Filipiny wstrzymały program szczepień przeciw dendze

Opublikowano w dniu: 4 grudnia 2017

W dniu 1 grudnia 2017 roku Rząd Filipin postanowił zawiesić powszechny program szczepień przeciw gorączce denga i zbadać dokumentację dotychczas zaszczepionych 730 tys. dzieci filipińskich. W zeszłym tygodniu francuska firma farmaceutyczna Sanofi Pasteur ogłosiła, że zgodnie z ostatnimi wynikami badań epidemiologicznych zaszczepienie może pogorszyć przebieg choroby u osób, które nie zetknęły się wcześniej z wirusem.

Gorączka denga jest ostrą chorobą wirusową, przenoszoną przez ukąszenia komarów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) denga jest wiodącą przyczyną ciężkich zachorowań i zgonów wśród dzieci w regionach Azji oraz Ameryki Południowej. Co roku rejestruje się ponad 400 milionów zachorowań, z czego ponad 500 tys. przechodzi w formę krwotoczną i 25 tys. osób umiera. Nie jest dostępne skuteczne leczenie przeciwwirusowe. Preparat o nazwie Dengvaxia został dopuszczony do obrotu w 2016 roku, jako pierwsza szczepionka przeciw dendze. Została już zarejestrowana w szeregu krajów endemicznych (Argentynie, Australii, Bangladeszu, Boliwii, Brazylii, Kambodży, Kostaryce, Salwadorze, Gwatemali, Hondurasie, Indonezji, Malezji, Meksyku, Paragwaju, Peru, Singapurze, Tajlandii oraz Wenezueli). Szczepionka chroni przeciw 4 z 5 znanych serotypów wirusa dengi. Już wcześniej ustalono, że zakażenie wirusem wpływa na układ odpornościowy w ten sposób, że po pierwszym zakażeniu, wirusy innego typu mogą łatwiej wniknąć do komórek gospodarza. Dlatego też powtórne zakażenie dengą jest dużo groźniejsze i przebiega znacznie gwałtowniej niż pierwsze. W związku z tym zaleca się szczepienia szczególnie osobom zamieszkującym obszary wysokiego ryzyka zachorowania na gorączkę denga, w celu zapobiegania powtórnym zakażeniom.

Obecna sytuacja pokazuje, że każda nowo wprowadzana szczepionka jest ściśle monitorowana po wprowadzeniu na rynek. Przedstawiciele firmy Sanofi zapewnili, że nie odnotowano zgonów po szczepionce, jedynie bardziej nasilone zachorowania po kontakcie z wirusem wśród zaszczepionych osób, które nie były wcześniej zakażone. WHO wydało rekomendację, zalecając szczepienie tylko osób, które już wcześniej przeszły zakażenie. Zalecenie to będzie obowiązywało do uzyskania bardziej dokładnych wyników badań epidemiologicznych.

Czytaj więcej

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading