Szczepionka przeciw cholerze bardziej skuteczna u dorosłych niż u dzieci
Szczepionka przeciw cholerze bardziej skuteczna u dorosłych niż u dzieci
Systematyczny przegląd literatury przeprowadzony przez badaczy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health wykazał, że szczepienia przeciw cholerze zapewniają dobrą ochronę osobom dorosłym, natomiast znacznie słabiej chronią dzieci poniżej 5 roku życia, które są szczególnie narażone na zgon z powodu odwodnienia.
W czasopiśmie Lancet Infectious Diseases ukazały się wyniki przeglądu systematycznego, uwzględniającego siedem randomizowanych badań klinicznych oraz sześć badań obserwacyjnych. Metaanaliza wyników tych trzynastu badań wykazała, że podanie dwóch dawek szczepionki zmniejsza ryzyko zachorowania na cholerę u 58% dorosłych oraz tylko u 30% dzieci do 5 roku życia.
Obecnie stosuje się masowe szczepienia przeciw cholerze w regionach objętych epidemiami, np. w Jemenie, gdzie od kwietnia 2017 roku zachorowało ponad 400 tys. osób, z czego 1,900 zmarło w przebiegu cholery. Również na Haiti próbuje stosować się masowe szczepienia w celu powstrzymania epidemii nawracających w okresach huraganów. Jednak, z powodu niepełnej ochrony zapewnianej przez szczepionkę, zawsze zaleca się stosowanie standardowych zasad higieny osobistej w szczególności spożywania wody oraz żywności tylko ze znanych, bezpiecznych źródeł.
Czytaj więcej o szczepionce przeciw cholerze w dedykowanym artykule portalu.
Źródło:
Qifang i wsp. Protection against cholera from killed whole-cell oral cholera vaccines: a systematic review and meta-analysis. The Lancet Infectious Diseases, 2017.