Szczepienia dzieci uchodźców z Ukrainy. Kampania edukacyjno – informacyjna „Powiedz TAK Szczepieniom”

Opublikowano w dniu: 11 stycznia 2023

Kampania edukacyjno – informacyjna „Powiedz TAK Szczepieniom” ma na celu rozpropagowanie informacji o szczepienia i wsparcie ukraińskich mam w uzyskaniu wiedzy na temat szczepień oraz praw i obowiązków związanych z profilaktyką chorób zakaźnych przed którymi chronią szczepienia. Pod adresem www.szczepieniaua.pl opiekunowie dzieci z Ukrainy mają dostęp do podstawowej wiedzy na temat szczepień oraz praw i obowiązków związanych ze szczepieniami ochronnymi ujętymi w polskim Programie Szczepień Ochronnych.

Organizatorem kampanii jest Fundacja Instytutu Matki i Dziecka oraz UNICEF. Kampanię prowadzono w okresie wrzesień – grudzień 2022 roku.

Grupa docelową prowadzonych działań są z jednej strony opiekunowie dzieci uchodźców, a z drugiej polscy lekarze, pielęgniarki i pracownicy ochrony zdrowia. Chodzi o to aby na każdej wizycie mamy z dzieckiem z Ukrainy w ośrodku zdrowia- przypominano o szczepieniach.

 W kampanii prowadzony jest przekaz bezpośrednio do ukraińskich mam. Przygotowano prostą stronę internetową www.szczepieniaua.pl, od A do Z w języku ukraińskim. Można na tej stronie znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące szczepień ochronnych i kalendarza szczepień. W zakładce z mitami, w zrozumiały sposób obalane są fake newsy. Stworzono platformę helpdesku dla ukraińskich rodziców, która daje możliwość porozmawiania z ekspertami lub użycia chatbota, który odpowiada na najczęściej zadawane pytania. Powstała również linia telefoniczna (22) 3 999 333 w języku ukraińskim, gdzie można porozmawiać na temat szczepień.

Szczepienia dzieci uchodźców z Ukrainy są bezpłatne i powinny być realizowane zgodnie z obowiązkowym Kalendarzem Szczepień w Polsce.

Szczepienia obowiązkowe dla uchodźców są bezpłatne w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, nawet jeżeli pacjent nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie ma obowiązku tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego karty szczepień sporządzonej przez lekarza zagranicą. Jeżeli opiekun dziecka nie ma dokumentacji podanych dotychczas szczepień (książeczki szczepień dziecka) lub szczepienia zostały przerwane na Ukrainie, a mama posiada aktualną książeczkę zdrowia dziecka, szczepienia są uzupełniane zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień w naszym kraju wg. układanego przez pediatrę Indywidualnego Kalendarza Szczepień.

MATERIAŁY DO POBRANIA
Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading