Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała serię poradników na temat budowania i wzmacniania zaufania pacjentów do szczepień ochronnych

Opublikowano w dniu: 6 czerwca 2017

Ogromnemu sukcesowi szczepień ochronnych w walce z chorobami zakaźnymi towarzyszą rosnące obawy rodziców dotyczące bezpieczeństwa szczepionek. Wiele osób nie widząc wokół siebie niebezpiecznych chorób zakaźnych, zaczyna się zastanawiać czy szczepienia są jeszcze potrzebne. Maleje świadomość zagrożeń związanych z groźnymi chorobami zakaźnymi , którymi można zapobiegać poprzez szczepienia.

Przykłady z wielu krajów pokazują, że rosnąca liczba rodziców niezgadzających się na szczepienia swoich dzieci, a co za tym idzie obniżający się stan zaszczepienia populacji, prowadzi do powrotu groźnych chorób zakaźnych.
W latach 90-tych ubiegłego wieku we Francji wróciło wirusowe zapalenie wątroby typu B,  w następstwie nieprawdziwych informacji dotyczących szczepionki przeciw wzw B. Na początku XXI wieku w Wielkiej Brytanii, a potem we Francji, Holandii, Włoszech, obserwowaliśmy powrót odry w następstwie fałszywej publikacji z 1998 r. która zapoczątkowała mit łączący szczepionkę MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) z autyzmem. Obecnie obserwujemy kryzys zaufania do szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w Danii i Irlandii wywołany niepotwierdzonymi informacjami przekazywanymi w Internecie.
Każde doniesienie o możliwych działaniach niepożądanych związanych ze stosowaniem szczepionek jest na bieżąco starannie badane przez instytucje zajmujące się oceną i bezpieczeństwem szczepionek. Tak było również w tych przypadkach. Jednak nie udało się zapobiec kryzysowi zaufania społecznego na dużą skalę.
Okazuje się, że o wiele trudniej jest odbudowywać zburzone zaufanie społeczne po wystąpieniu kryzysu niż zapobiegać kryzysowi poprzez rzetelną informację.

Eksperci w dziedzinie szczepień oraz komunikacji uważają, że można znacznie lepiej przygotować się do podobnych kryzysów zaufania. Instytucje zaufania społecznego powinny odpowiadać na wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa szczepień we wczesnej fazie, gdy pojawią się plotki przekazywane w mediach. Narzędziami do osiągnięcia tego celu są budowanie zaufania, monitorowanie opinii i odczuć społecznych w tym temacie oraz odpowiadanie na pytania przy użyciu sprawdzonych metod komunikacji.
WHO opublikowało zestaw narzędzi pomagających w radzeniu sobie w tego typu sytuacjach. W ich Bibliotece Zaufania do Szczepień Ochronnych można znaleźć wartościowe materiały oparte na rzetelnych danych naukowych dotyczące budowania i przywracania zaufania do szczepień ochronnych:
– dokument podsumowujący podstawy naukowe zaleceń WHO w zakresie budowania zaufania do szczepień;
– opis czterech natychmiastowych krokóww odpowiedzi na zdarzenie potencjalnie osłabiające zaufanie;
– pytania które zawsze zadają dziennikarze w trakcie trwania kryzysu;
– strategie używane przez dziennikarzy w trakcie wywiadów;
– Jak przygotować notatkę prasową?

Ponadto, Biblioteka zawiera porady dotyczące:

– wdrażania nowych szczepionek;

– monitorowania opinii publicznej;

– współpracy z partnerami.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading