Jakie są ogólne zasady stosowania szczepionek?
Wada wrodzona
Wakcynologia
to dziedzina medycyny zajmująca się szczepieniami ochronnymi. Obejmuje tematykę badań opracowywania szczepionek (badania laboratoryjne, badania na zwierzętach), badań klinicznych oraz zagadnienia związane ze stosowaniem szczepionek. Wakcynologia jest stosunkowo nową gałęzią medycyny. Polskie Towarzystwo Wakcynologii powstało w 2001 r.
Wcześniak
Wektorowa szczepionka
to nowoczesna szczepionka, którą tworzy wektor adenowirusa (ludzkiego lub zwierzęcego) z wbudowanym genem kodującym białko S koronawirusa SARS-CoV-2. Wektor pełni funkcję nośnika, dzięki któremu fragment materiału genetycznego koronawirusa dostaje się do komórek naszego organizmu, gdzie syntetyzowane jest białko S pełniące funkcję antygenu, który pobudza układ immunologiczny do produkcji swoistych przeciwciał i komórek odpornościowych.
Wertykalne zakażenie
przeniesienie zakażenia z matki na dziecko w czasie trwania ciąży lub w czasie porodu.
Wgłobienie
WHO
Wirion
Wirulencja
Wirus
Wirus atenuowany
Wirus dzikiego typu
Wirus inaktywowany
Wrota zakażenia
(ang. porta of infection) to miejsce wniknięcia biologicznego czynnika chorobotwórczego do organizmu człowieka lub zwierzęcia, np. usta, nos, miejsce z naruszoną ciągłością tkanek.
Wskaźnik płodności
(ang. fertility rate) to liczba urodzeń noworodków w danym czasie (roku) podzielona przez liczebność populacji kobiet w wieku 15-49 lat i pomnożona przez 1000.
Wskaźnik śmiertelności
(ang. mortality rate, case fatality) to liczba zgonów na daną chorobę podzielona przez ogólna liczbę chorych na te chorobę i pomnożona przez 100.
Wstrząs anafilaktyczny
Wyszczepialność
to popularne określenie stanu zaszczepienia.
WZW
wzw A
wzw B
to wirusowe zapalenie wątroby typu B lub inaktywowana (zabita) szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B