Szczepionka przeciw błonicy

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z Ż
H

HBsAg

to antygen powierzchniowy wirusa HBV. Wykryty w 1965 roku przez Blumberga, początkowo nazwany „antygenem Australii”. Stanowi „płaszcz” wirusa, wykrywany jest we krwi osób zakażonych. Stanowi zasadniczy marker zakażenia HBV. Wykrywany w ostrym okresie zakażenia. U większości chorych znika w okresie rekonwalescencji, lecz u kilkunastu procent ozdrowieńców, w przypadku przewlekłego bezobjawowego nosicielstwa oraz u osób z przewlekłymi postaciami zapalenia wątroby oraz innymi następstwami jak marskość wątroby czy pierwotny rak wątroby, występuje latami. Jest również głównym składnikiem szczepionki przeciw wzw B.

HBV

(ang. Hepatitis B Virus) to wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B).

Hemofilia

to wrodzona choroba krwi charakteryzująca się zaburzeniami w jej krzepnięciu. Spowodowana jest brakiem lub niedoborem czynników krzepnięcia krwi. Objawia się skłonnością do nadmiernych krwawień powstających samoistnie lub w wyniku urazów. Krwawienie następuje zwykle do stawu, co wywołuje ból, obrzęk i skurcze okolicznych mięśni. Wyróżnia się dwa rodzaje hemofilii: A (niedobór czynnika krzepnięcia VIII) i B (niedobór czynnika krzepnięcia IX).

Heterologiczna dawka szczepionki

jest to dawka przypominająca innego preparatu niż ten, którym zrealizowano szczepienie podstawowe.

Hexacima

to nowa skojarzona 6-składnikowa szczepionka produkcji Sanofi Pasteur SA, która zapewnia ochronę niemowląt i małych dzieci przeciw 6 chorobom w jednym wstrzyknięciu, chroni przed błonicą tężcowi, krztuścowi, wzwB, poliomyelitis oraz inwazyjnym zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenzae typ b.

Hib

to skrót nazwy bakterii Haemophilus influenzae typu b.

HIV

to ludzki wirus zespołu niedoboru odporności.

Homologiczna dawka szczepionki

jest to dawka przypominająca tego samego preparatu, którym zrealizowano szczepienie podstawowe.

Hospitalizacja

to umieszczenie pacjenta w szpitalu lub klinice w celu diagnozowania, leczenia lub izolacji.

HPV

to skrót nazwy ludzkiego wirusa brodawczaka (Human Papillomavirus).

Hydrokortyzon

to lek należący do grupy hormonów zwanych glikokortykosteroidami, stosowany w leczeniu stanów zapalnych różnych narządów i tkanek oraz chorób o podłożu alergicznym.