Rumunia planuje wprowadzić obowiązek szczepień przeciw odrze

Opublikowano w dniu: 18 września 2017

Rumunia dołącza do innych krajów europejskich (m.in. Francji, Włoch), które rozważają wprowadzenie szczepień obowiązkowych aby powstrzymać epidemię odry. Od początku 2016, Rumunia zarejestrowała blisko 9000 zachorowań na odrę, najwięcej od wielu lat. Stan zaszczepienia przeciw odrze w Rumunii jest zbyt niski aby zapewnić ochronę całej populacji przed tą poważną chorobą zakaźną. Aby wirus odry się nie rozprzestrzeniał i sytuacja epidemiologiczna nie wymknęła się spod kontroli zaszczepiona powinna być 95% populacji. W Rumunii stan zaszczepienia wynosi teraz jedynie 75-80%. Wśród osób chorych  około 10% ma powikłania, które wymagają hospitalizacji. W czasie aktualnej epidemii zmarły 33 osoby.

Z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że  poza Rumunią najwięcej zachorowań wystąpiło we Włoszech, gdzie od stycznia do sierpnia 2017 roku odnotowano ponad 4000 zachorowań i 3 zgony. W Niemczech od stycznia do połowy sierpnia 2017 roku zgłoszono 860 zachorowań, tj. 4- krotnie więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku, kiedy zgłoszono 224 zachorowania.

Odpowiedzią rządu włoskiego na epidemię odry było wprowadzenie 10 obowiązkowych szczepień, w tym przeciw odrze, śwince i różyczce. Podobnie w Rumunii przygotowywane są rozwiązania prawne, które umożliwią wprowadzenie szczepień obowiązkowych. Rodzice, którzy nie zgodzą się na szczepienia, będą musieli liczyć się z koniecznością wysokiej grzywny w wysokości 2200 Euro (średnie zarobki w Rumunii to 465 Euro). Planowane jest również wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników publicznej i prywatnej służby zdrowia.

Czytaj więcej o szczepieniach przeciw odrze.

Źródło:

Romania measles outbreak: is mandatory vaccination the answer?

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading