Program szczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii ochronił ponad 100 000 osób od śmierci

Opublikowano w dniu: 31 sierpnia 2021

26 sierpnia 2021 r. na stronie Public Health England opublikowano raport z oceną korzyści programu szczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Stosowane są tam te same szczepionki, które podajemy w UE, z tym, że bazę całego programu szczepień stanowią tam szczepionka wektorowa Oxford-AstraZeneca oraz szczepionka mRNA Pfizer-BioNTech. Z najnowszych danych dostępnych na stronie gov.uk wynika, że  program szczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii zapobiegł ponad 100 000 zgonom.

Najnowsze wyniki analizy modelowania z Public Health England oraz University of Cambridge’s wskazują, że program szczepień przeciw COVID-19 do 20 sierpnia 2021 r. zapobiegł w Wielkiej Brytanii 105 900 zgonom z powodu COVID-19 i 24 088 000 infekcji z powodu SARS-CoV-2.

Raport podsumowuje analizę podającą szacunkową liczbę zakażeń i zgonów, którym zapobiegły szczepienia, dostarczając dalszych dowodów na ogromne korzyści z dotychczas realizowanego programu szczepień. Wyniki uzyskano przy zastosowaniu modelowania opartego na danych z nadzoru epidemicznego w czasie rzeczywistym, odnoszących się do oceny zakażeń i śmiertelności. Analizę prowadzono, porównując szacowany wpływ szczepień na infekcje i śmiertelność z najgorszym scenariuszem, w którym nie stosowano szczepień, ani dodatkowych interwencji niefarmaceutycznych.

„Dzisiejsze dane pokazują, że szczepionki uratowały ponad 100 000 istnień ludzkich w Anglii, co jest absolutnie niezwykłe i świadczy o naszym programie szczepień. Szczepionki zmieniły życie tak wielu z nas i codziennie pomagają nam budować silniejszy mur obronny. Zapobiegając ponad 24 milionom infekcji, szczepionki chronią ludzi przed ograniczeniami i pomagają nam odzyskać wolność, abyśmy mogli wrócić do normalnego życia. Dostęp do szczepionki nigdy nie był łatwiejszy, dzięki punktom dostępnym w różnych miejscach, w tym miejscach kultu, festiwalach i boiskach sportowych. Upewnij się, że zaszczepisz się tak szybko, jak to możliwe, aby zapewnić sobie, swoim bliskim i ludziom wokół ciebie ochronę”, zaapelował Sajid Javid, Sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej.

„Godne uwagi jest to, że program szczepień mógł teraz zapobiec ponad 100 000 zgonów w samej Anglii. Każdy, kto zgłosił się po swoją szczepionkę, odegrał rolę w tym ważnym wysiłku. Aby wykorzystać ten sukces, ważne jest, aby każdy otrzymał 2 dawki szczepionki, aby chronić siebie i osoby wokół przed COVID-19. Ważne aby zaszczepić się 2 dawkami, aby uzyskać maksymalną ochronę” powiedziała dr Mary Ramsay, Dyrektor ds. Szczepień w Public Health England.

W raporcie PHE na temat efektywności szczepień przeciw COVID-19, gdzie oceniono szczepionki  Pfizer/BioNTech i Oxford/AstraZeneca w zapobieganiu infekcjom (zakażeniom) wywołanym wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 wskazano, że:

  • 2 dawki szczepionki Oxford/AstraZeneca chronią w 67% przed infekcjami wywołanymi wariantem Delta (wcześniej ochronę przed infekcjami wywołanymi wariantem alfa szacowano na 79%).
  • 2 dawki szczepionki Pfizer/BioNTech chronią w 80% przed infekcjami wywołanymi  wariantem Delta (wcześniej ochronę przed infekcjami wywołanymi wariantem alfa szacowano na 78%).

Kluczowe jest, że te informacje dotyczą oceny efektywności w odniesieniu do infekcji (zakażeń) wywołanych wirusem SARS-CoV-2. Badacze nie są zaskoczeni tym, że spada efektywność szczepionek wobec zakażeń i łagodnych COVID-19 dla nowych pojawiających się alarmowych wariantów SARS-CoV-2. Najważniejsze, że utrzymuje się cały czas wysoka skuteczność w zapobieganiu hospitalizacjom i zgonom z powodu COVID-19:

Efektywność w ochronie przed hospitalizacją z powodu wariantu Delta (po podaniu 2 dawek) oceniona przez PHE wynosi:

  • 96% dla szczepionki Pfizer/BioNTech,
  • 92% dla szczepionki Oxford/AstraZeneca.
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading