Odra na Ukrainie – od początku 2018 roku zachorowało ponad 35 000 osób

Opublikowano w dniu: 5 listopada 2018

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Zdrowia Publicznego na Ukrainie podają, że od początku 2018 roku na odrę zachorowały 35 233 osoby.

Piętnaście osób zmarło, w tym jedenaścioro dzieci.

Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum Zdrowia Publicznego na Ukrainie podaje, że w ostatnim tygodniu zarejestrowano 1300 zachorowań na odrę. Władze Ukrainy zachęcają społeczeństwo do szczepień. Podkreślają, że w sytuacji tak ogromnej liczby epidemicznych zachorowań na odrę szczepienia zapewniają ochronę państwa.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podkreślają, że powstrzymanie dalszego rozwoju obecnej epidemii odry wymaga odporności populacyjnej tj. sytuacji kiedy zaszczepiona jest ponad 95% populacji. Na Ukrainie tego poziomu nie osiągnięto. Szczepienia jak największego odsetka osób pomogą przerwać krążenie wirusa odry w populacji co zapewni ochronę osobom zaszczepionym oraz dzieciom i dorosłym, którzy nie mogą być zaszczepieni ze względów medycznych.

Najwięcej zachorowań na odrę występuje na obszarach, gdzie stan zaszczepienia jest najniższy, tj. w obwodach Iwano-Frankowskim, Zakarpackim i Lwowskim.

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy zaleca:

  • sprawdzenie dokumentacji szczepień przeciw odrze (czy były/ile dawek),
  • w przypadku braku dokumentacji na temat szczepień należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym/pediatrą,
  • w sytuacji, kiedy dziecko lub osoba dorosła w przeszłości została zaszczepiona 1 dawką szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) należy zgłosić się do lekarza rodzinnego//pediatry (tak szybko jak to możliwe) w celu podania dawki przypominjącej. Szczepionki MMR są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do 18 lat oraz dorosłych w grupach ryzyka: lekarzy, wychowawców, studentów, wojskowych.

Źródło: Ukraine MOH: More than 35,000 measles cases this year, 11 children died. Outbreak news today, November 4, 2018.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading