Ponad 140 000 zgonów w powodu odry na świecie w 2018 roku
Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 2018 roku z powodu odry na świecie zmarło ponad 140 000 osób. Zgony te miały miejsce w sytuacji wielu wyniszczających epidemii we wszystkich regionach świata. Większość zgonów dotyczyła dzieci poniżej 5 roku życia. Tragedią jest obserwowany na świecie gwałtowny wzrost liczby zachorowań i zgonów z powodu odry w czasach kiedy dostępna jest bezpieczna i skuteczna szczepionka.
Na zachorowanie na odrę najbardziej narażone są niemowlęta i małe dzieci, u których przebieg choroby jest bardzo ciężki, często z groźnymi powikłaniami, takim jak zapalenie płuc czy zapalenie mózgu (obrzękiem mózgu), prowadzącymi często do trwałej niepełnosprawności – uszkodzenie mózgu, ślepota lub utrata słuchu.
Ostatnie wyniki badań pokazują, że zakażenie wirusem odry może mieć również długofalowe skutki zdrowotne, ponieważ wirus uszkadza komórki pamięci, osłabiając działanie układu immunologicznego przez okres około 3 lat. Osoby, które chorowały na odrę stają się w ten sposób podatne na inne potencjalnie śmiertelne choroby, np. grypę.
Dr Tedros Adhanom Ghebreysus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia powiedział, że zgony dzieci z powodu odry, choroby, której można łatwo zapobiegać za pomocą szczepień powinny budzić nasz sprzeciw i aby ratować życie powinniśmy zapewnić prawo korzystania ze szczepień dla wszystkich.
Jedyną skuteczną ochroną przed odrą są dwie dawki szczepionki. Jednak stan zaszczepienia przeciw odrze od dekady utrzymuje się na podobnym, niezadowalająco niskim poziomie. WHO oraz UNICEF szacują, że w 2018 roku na świecie 86% dzieci otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze, a mniej niż 70% otrzymało drugą dawkę. Poziomy te są zbyt niskie aby zapobiec epidemiom. WHO podaje, że stan zaszczepienia, który chroni przed odrą powinien wynosić powyżej 95% w poszczególnych krajach oraz we wszystkich społecznościach na poziomie lokalnym.
Ponad połowę wszystkich przypadków odry w 2018 roku odnotowano w 5 krajach: Demokratycznej Republice Konga (DRK), Liberii, Madagaskarze, Somalii oraz na Ukrainie.
„Od ponad 50 lat mamy bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciw odrze – powiedział dr Robert Linkins przewodniczący komitetu eliminacji odry i różyczki w CDC – Najnowsze dane przypominają nam, że każde dziecko na świecie potrzebuje i zasługuje na tę ratującą życie szczepionkę. Musimy odwrócić trend występowania epidemicznych zachorowań i powstrzymać liczbę zgonów, którym można zapobiec, poprzez poprawę dostępu do szczepionek przeciw odrze oraz wzmocnienie akceptacji szczepień”. Z epidemiami odry w 2018-2019 zmagały się nie tylko kraje najbiedniejsze, epidemiczne zachorowania występowały również w krajach zamożniejszych. Przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie w 2019 roku odnotowano najwięcej zachorowań na odrę od 25 lat. Ponadto cztery kraje w Europie – Albania, Czechy, Grecja i Wielka Brytania – utraciły status eliminacji odry.
Inicjatywa kontroli odry i różyczki (M&RI) w ramach, której działają Amerykański Czerwony Krzyż, CDC, UNICEF, Fundacja Narodów Zjednoczonych, WHO, Gavi, Vaccine Alliance, pomaga poszczególnym krajom reagować na epidemie odry, na przykład poprzez kampanie szczepień interwencyjnych.