Pierwszy na świecie program powszechnych szczepień przeciw durowi brzusznemu

Opublikowano w dniu: 23 grudnia 2019

4 grudnia 2019 roku w Pakistanie rozpoczęto szczepienia dzieci i młodzieży przeciw durowi brzusznemu. Pakistan jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził powszechny program szczepień przeciw durowi brzusznemu. Zastosowano w tym programie skoniugowaną szczepionkę.

W prowincji Sindh w Pakistanie rozpoczęto program szczepień, w ramach którego zostanie zaszczepionych 9,4 miliona dzieci w wieku od 9 miesięcy do 15 lat przeciw durowi brzusznemu. Kampania ta prowadzona jest przy wsparciu finansowym GAVI, Vaccine Alliance oraz wsparciu technicznym WHO i UNICEF. W kampanii szczepień uczestniczy ponad 8 000 wykwalifikowanego personelu zajmującego się szczepieniami, 20 000 osób zaangażowanych w organizację tego programu oraz ponad 2000 osób nadzorujących i monitorujących program szczepień.

W Pakistanie ogromnym problemem są przypadki duru brzusznego wywoływane przez wielolekooporne szczepy bakterii pałeczki duru brzusznego. W 2016 r. wybuchła tam epidemia duru brzusznego, którego przyczyną są bakterie oporne na kilka klas antybiotyków (szczepy XDR).

Dur brzuszny jest wywoływany przez wysoce zakaźne bakterie Salmonella Typhi. Jest to choroba „brudnych rąk”: zachorowania szerzą się głównie przez wodę i żywność zanieczyszczone wydalinami zakażonych osób, nie przestrzegających zasad higieny. Dur brzuszny należy do chorób ubóstwa, najczęściej występującą w krajach o złych warunkach sanitarnych oraz braku dostępu do czystej wody. Objawy duru brzusznego obejmują: długotrwałą gorączkę, ból głowy, nudności, utratę apetytu, zaparcia. Choroba u 1/100 chorych powoduje śmiertelne powikłania, takie jak krwawienie wewnętrzne. WHO szacuje, że na świecie każdego roku od 11 do 21 milionów osób choruje na dur brzuszny, a od 117 000 do 161 000 umiera.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.