Odra na wyspach Pacyfiku - informacje dla podróżujących

Opublikowano w dniu: 29 grudnia 2019

W związku z licznymi zachorowaniami na odrę w wielu krajach wyspiarskich na Pacyfiku (Samoa, Samoa Amerykańskie, Tonga, Fidżi), w dniu 20 grudnia 2019 r. WHO poinformowało o wprowadzeniu dodatkowych działań prewencyjnych dla podróżujących na Wyspy Marshalla, Tokelau, Samoa Amerykańskie, Wyspy Salomona.

Wyspy Marshalla

  • Podróżni nie będący obywatelami Wysp Marshalla urodzeni w 1957 roku lub później i w wieku powyżej 6 miesięcy zobowiązani są przedstawić zaświadczanie o szczepieniu przeciw odrze, które zostało wykonane co najmniej 2 tygodnie przed podróżą.
  • Brak dowodu szczepienia podróżnego skutkować będzie odmową pozwolenia na wjazd do kraju.

Tokelau

  • Podróżni nie będący obywatelami Tokelau zobowiązani są przedstawić zaświadczanie o szczepieniu przeciwko odrze, które zostało wykonane co najmniej 2 tygodnie przed podróżą. Zaświadczenie to musi być przedstawione na lotnisku w Samoa, przed podróżą do Tokelau.
  • Brak dowodu szczepienia podróżnego skutkować będzie odmową pozwolenia na wjazd do kraju
  • Jeśli szczepienie zostało wykonane mniej niż 2 tygodnie przed podróżą pasażer uzyska pozwolenie na wjazd do kraju w dniu upływu tego okresu.

Samoa Amerykańskie

  • Podróżni nie będący obywatelami Samoa Amerykańskiego urodzeni w 1957 roku lub później zobowiązani są przedstawić zaświadczanie o szczepieniu przeciwko odrze, które zostało wykonane co najmniej 14 dni przed podróżą.
  • Brak dowodu szczepienia podróżnego skutkować będzie odmową pozwolenia na wjazd do kraju.

Wyspy Salomona

  • Wszyscy podróżni przy wjeździe do kraju zobowiązani są do wypełnienia deklaracji zdrowotnej.
  • Osoby nie będące obywatelami Wysp Salomona podróżujące z Samoa, Samoa Amerykańskiego, Fidżi, Tonga, Australii, Nowej Zelandii czy Filipin lub których podróż obejmowała tranzyt przez terytorium tych krajów zobowiązani są przedstawić zaświadczanie o szczepieniu przeciw odrze, które zostało wykonane co najmniej 15 dni przed podróżą (zacznie obowiązywać 28 grudnia 2019 r.).
  • Brak dowodu szczepienia podróżnego skutkować będzie odmową pozwolenia na wjazd do kraju.

16 października 2019 r.  Ministerstwo Zdrowia Samoa ogłosiło epidemię odry, a następnie 15 listopada 2019 r. ogłoszono stan wyjątkowy. Władze państwa zdecydowały o zamknięciu wszystkich szkół i o zakazie zgromadzeń publicznych. Wprowadzono również obowiązkowy program szczepień przeciwko odrze.

Według stanu na 18 grudnia 2019 r na Samoa od sierpnia 2019 r. odnotowano 5424 przypadki odry, w tym 77 zgonów.

Na wyspie Tonga od początku października do 15 grudnia 2019 r. odnotowano 564 przypadki odry, 23 przypadki odry zostały odnotowane na Fidżi, 10 na terytorium Samoa Amerykańskiego i 11 w Nowej Zelandii. Do tej pory nie odnotowano przypadków odry na Wyspach Marshalla, Tokelau i wyspach Salomona.

 

Wiadomość Krajowego Punktu Centralnego ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych NIZP-PZH opracowana na postawie materiałów WHO.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading