Jeden z głównych sponsorów ruchu antyszczepionkowego w Stanach Zjednoczonych czerpie ogromne zyski ze sprzedaży suplementów diety

Opublikowano w dniu: 31 grudnia 2019

Konflikt interesu jest jednym z elementów na który trzeba zwracać uwagę oceniając wiarygodność źródeł informacji na temat szczepień. Z analizy dokumentów podatkowych National Vaccine Information Center, najstarszej organizacji przeciwstawiającej się idei szczepień w Stanach Zjednoczonych, wynika, że w latach 2010-2019, lekarz osteopata Joseph Mercola przekazał organizacji w formie datków 2,9 miliona USD, a więc 40% całkowitego wsparcia. Stanowi to niewątpliwie konflikt interesu, ponieważ przekazom o rzekomej szkodliwości szczepień często towarzyszą nawoływania do stosowania suplementów z witaminami, które mają być alternatywą dla szczepień.

W dniu 20 grudnia 2019 roku ukazał się artykuł w Washington Post, w którym prześwietlono dokumenty podatkowe National Vaccine Information Center, najstarszej organizacji przeciwstawiającej się idei szczepień. Okazało się, że w latach 2010-2019, lekarz osteopata Joseph Mercola przekazał organizacji w formie datków 2,9 miliona USD, a więc 40% całkowitego wsparcia. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że lekarz ten prowadzi wielomilionowy biznes na sprzedaży ekologicznych ubrań oraz suplementów diety. Aktualną wartość jego majątku szacuje się na 100 milionów USD. Stanowi to niewątpliwie konflikt interesu, ponieważ przekazom o rzekomej szkodliwości szczepień często towarzyszą nawoływania do stosowania suplementów z witaminami, które mają być alternatywą dla szczepień. Strona Mercola.com zawierała informacje, że suplementy z witaminą C są skuteczne w zapobieganiu odrze, natomiast dzięki witaminie D można uniknąć konieczności szczepień przeciw grypie.

Konflikt interesu jest jednym z elementów na który trzeba zwracać uwagę oceniając wiarygodność źródeł informacji (czytaj więcej).  Chęć zarobienia może skłonić ludzi do stosowania sloganów i haseł wyssanych z palca. Apelujemy, aby krytycznie oceniać opinie i anegdoty oraz pozostawić interpretację danych naukowych ekspertom – lekarzom oraz naukowcom pracującym w poważnych instytucjach naukowych.

Znane są liczne przypadki konfliktu interesu wśród działaczy ruchów antyszczepionkowych. W krótkiej historii polskiego ruchu antyszczepionkowego wyróżnił się Pan Jerzy Zięba, który nie mając wykształcenia, krytykował szczepienia, promując jednocześnie swoje nieprzebadane i niekontrolowane produkty homeopatyczne, które sprzedawał w Internecie. Na początku grudnia 2019 r. aresztowano Edwina Tamasese, działacza antyszczepionkowego z wyspy Samoa, który zachęcał do leczenia odry preparatami witaminowymi, przyczyniając się do zgonów dzieci chorych na odrę, których rodzice pod wpływem bazującego na mitach przekazu przeciwników szczepień odmawiali szczepień oraz opóźniali hospitalizację chorych dzieci.

Materiały źródłowe

Publicacja Washington Post z dnia 20 grudnia 2019 r: A major funder of the anti-vaccine movement has made millions selling natural health products.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading