

Niska akceptacja dla szczepionki przeciw COVID-19 w badaniu ankietowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Warszawskiego
Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z ARC Rynek i Opinia przeprowadzili badanie ankietowe na temat akceptacji wśród Polaków nowej szczepionki przeciw COVID-19. Z badania wynika, że tylko co trzeci badany (37%) skorzystałby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna. Główne obawy Polaków to zbyt szybkie wprowadzanie szczepionki na rynek i brak zaufania do firm pracujących nad nią. Najbardziej ufni wobec szczepień są najmłodsi dorośli – osoby w wieku 18-24 lata.
Badanie przeprowadzono metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie 1066 osób , w dniach 2-9 czerwca 2020 roku. Z przeprowadzonego badania wynika, że zaledwie 37% badanych skorzystałoby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna. 28% respondentów zadeklarowało, że nie skorzystałoby ze szczepionki, 34% osób nie miało zdania.
Główne powody podawane przez respondentów do odpowiedzi, że nie skorzystają ze szczepienia przeciw COVID-19, gdyby było dostępne:
- Zbyt szybkie wprowadzenie szczepionki na rynek
- Brak zaufania do sposobu finansowania prac nad szczepionką
- Niepewność co do skuteczności szczepionki
- Ryzyko przewyższające korzyści
- Brak przynależności do grupy ryzyka COVID-19
Najbardziej pozytywną postawę dla szczepienia przeciw COVID-19 prezentowały osoby w grupie wieku od 18 do 24 roku życia.
Więcej informacji na temat badania oraz analiza wyników.
Przeczytaj również


Refundacja szczepionki przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)
CZYTAJ WIĘCEJ

Jak prowadzone są szczepienia przeciw grypie w sezonie 2024/2025?
CZYTAJ WIĘCEJ

Jaką szczepionkę przeciw krztuścowi można podać osobie dorosłej i w jakim schemacie?
CZYTAJ WIĘCEJ
