Na rynku dostępna jest nowa 20- walentna szczepionka przeciw pneumokokom dla dorosłych
Po dopuszczeniu do obrotu przez Europejską Agencję Leków na polskim rynku (w aptekach) dostępna jest nowa, 20-walentna skoniugowana szczepionka przeciw pneumokokom o nazwie Apexxnar. Szczepionka może być stosowana u osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie inwazyjnej i zapaleniu płuc wywołanym przez bakterie Streptococcus pneumoniae (tzw. pneumokoki).
Szczepionka chroni osoby dorosłe przed zapaleniem płuc i chorobami inwazyjnymi (chorobami, które występują podczas rozprzestrzeniania się bakterii w organizmie) wywołanymi przez bakterie S. pneumoniae. Szczepionka zawiera antygeny pochodzące z 20 różnych typów pneumokoków. Szczepienie obejmuje podanie 1 dawki.
Szczepionka Apexxnar przygotowuje organizm do obrony przed chorobą inwazyjną i zapaleniem płuc wywołanym przez pneumokoki.
Szczepionka zawiera niewielką ilość polisacharydów (rodzaj cukru) pochodzących z otoczki bakterii S. pneumoniae. Polisacharydy zostały oczyszczone a następnie połączone (skoniugowane) z białkiem nośnikowym, aby ułatwić ich rozpoznanie przez układ odpornościowy i zapewnić silniejszą odpowiedź. Szczepionka jest adsorbowana (związana) na adiuwancie glinowym (substancji wzmacniającej odpowiedź na szczepionkę). Preparat Apexxnar zawiera polisacharydy pochodzące z 20 różnych typów bakterii S. pneumoniae, które mogą powodować chorobę inwazyjną i zapalenie płuc.
W dwóch głównych badaniach wykazano, że szczepionka Apexxnar wywołuje odpowiedź immunologiczną porównywalną do odpowiedzi wywoływanych przez dwie inne zarejestrowane szczepionki pneumokokowe (Prevenar 13 i Peumovax 23), które uwzględniają razem 20 serotypów pneumokoka, na które ukierunkowana jest szczepionka Apexxnar. Na podstawie znanej skuteczności klinicznej szczepionek Prevenar 13 i Pneumovax 23 uznano, że szczepionka Apexxnar chroni przed chorobą pneumokokową. W jednym badaniu przeprowadzonym z udziałem około 3000 osób w wieku od 60. lat uczestnicy otrzymali albo szczepionkę Apexxnar, albo szczepionkę Prevenar 13, a miesiąc później szczepionkę Pneumovax 23. Miesiąc po każdym szczepieniu poziom przeciwciał w obu grupach był porównywalny dla wszystkich serotypów zawartych w szczepionce Apexxnar z wyjątkiem jednego. Zauważono, że pomimo porównywalności poziom przeciwciał po zastosowaniu szczepionki Apexxnar był niższy niż po zastosowaniu szczepionki Prevenar 13 w przypadku większości serotypów zawartych w obu szczepionkach. W badaniu tym uczestniczyło także około 900 osób w wieku od 18 do 59 lat, które otrzymały albo szczepionkę Apexxnar, albo szczepionkę Prevenar 13. W grupie przyjmującej szczepionkę Apexxnar poziom przeciwciał przeciw 20 różnym serotypom był porównywalny z obserwowanym u osób w wieku od 60 do 64 lat, które otrzymały szczepionkę Apexxnar.
W drugim badaniu szczepionkę Apexxnar badano z udziałem 875 uczestników w wieku co najmniej 65 lat i którzy otrzymali wcześniej szczepionkę pneumokokową (tylko Prevenar 13, tylko Pneumovax 23 lub Prevenar 13, a następnie Pneumovax 23). W tym badaniu szczepionka Apexxnar wywołała odpowiedź immunologiczną przeciw wszystkim serotypom we wszystkich grupach, ale odpowiedź immunologiczna różniła się znacznie między grupami, w których zastosowano trzy różne szczepionki. Ogólnie wzrost miana przeciwciał po podaniu szczepionki Apexxnar był większy u osób, które wcześniej przyjęły szczepionkę Prevenar 13, w porównaniu z osobami, które otrzymały szczepionkę Pneumovax 23 lub Prevenar 13, a następnie Pneumovax 23.
Wśród najczęstszych działań niepożądanych po podaniu szczepionki Apexxnar wymieniane są ból w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni, zmęczenie, ból głowy i ból stawów (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów). Mają zazwyczaj nasilenie łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.
Informacje o szczepionce na stronie EMA:
- Przegląd wiedzy w dokumencie EPAR.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego.