Lekarze i pielęgniarki obawiają się skutków grypy, szczególnie wśród swoich bliskich, jednak zdecydowanie zbyt mała grupa decyduje się na szczepienie

Opublikowano w dniu: 6 września 2013

Pracownicy sektora ochrony zdrowia obawiają się skutków grypy, szczególnie wśród swoich bliskich, wynika z raportu „Szczepienia przeciw grypie wśród pracowników ochrony zdrowia w Polsce  – teraźniejszość i perspektywy” przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest społeczną kampanią informacyjną w zakresie profilaktyki grypy. Eksperci uczestniczący w tym programie przeprowadzili badanie dotyczące szczepień wśród personelu medycznego w Polsce, z którego wynika, że większość z biorących udział w badaniu ankietowym 888 lekarzy i pielęgniarek postrzega grypę jako istotny problem medyczny, jednak wielu z nich nie uświadamia sobie konsekwencji braku szczepień zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.
Wśród ankietowanych 42.5% boi się zachorowania, 62.6% obawia się, że na grypę zachorują ich bliscy, jednak nieliczni decydują się na szczepienie. Wiele osób nie wykonujących szczepień podaje argumenty, które nie mają nic wspólnego z rzetelną wiedzą medyczną – komentuje prof. Adam Antczak, Przewodniczący Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Wyniki ankiety pokazują, że najczęstszymi powodami niewykonywania szczepień są: brak świadomości konsekwencji zachorowań wśród personelu medycznego dla pacjentów, przeświadczenie o niskim ryzyku zakażenia, obawa przed wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz przekonanie o braku przynależności do grup ryzyka.
Tymczasem, eksperci Światowej Organizacji Zdrowia
podkreślają wysoki poziom bezpieczeństwa szczepień przeciw grypie dla wszystkich osób, w tym pacjentów z grup ryzyka argumentując, że szczepienia przeciw pozwalają obniżyć śmiertelność w sezonach epidemicznych wśród osób starszych nawet o 75%.
Podejmowane są działania zmierzające do podwyższenia wyszczepialności przeciw grypie wśród personelu medycznego. Wiele towarzystw medycznych i organizacji pracodawców ochrony zdrowia, zachęca personel medyczny do poddania się szczepieniu.

Więcej informacji w Raporcie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading