Wiele gmin i powiatów finansuje szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, grypie, zakażeniom wirusem HPV, rotawirusom

Opublikowano w dniu: 26 sierpnia 2013

Eksperci i politycy zgadzają się, że w Polsce konieczne jest jak najszybsze zwiększenie dostępu do szczepień. Niestety, polski Program Szczepień Ochronnych finansowany z budżetu Ministerstwa Zdrowia zwłaszcza na tle innych krajów Unii Europejskiej wydaje się stosunkowo ubogi. W związku z ograniczonym budżetem państwa przeznaczanym na ten cel za wiele ważnych szczepionek zalecanych wciąż musimy zapłacić z własnej kieszeni.
Tym bardziej warto wiedzieć, że samorządy wielu miast, gmin i powiatów przeznaczają część swoich środków na różnego rodzaju programy zdrowotne. Wiele z tych programów dotyczy szczepień zalecanych, najwięcej dotyczy szczepień przeciw grypie, szczepień nastolatek przeciw HPV, szczepień przeciw pneumokokom, meningokokom i rotawirusom.

Modelowym przykładem miejsca gdzie realizowane są bezpłatne programy szczepień są Kielce, gdzie już siódmy rok prowadzony jest program szczepień przeciw pneumokokom. Rocznie na realizację programu Kielce przeznaczają ok. 1 mln 400 tys. zł, a szczepionych jest ok. 1600 dzieci do 2 r.ż. Od 2007 r. zaobserwowano znaczny spadek liczby hospitalizacji (o 70%) dzieci z powodu zapalenia płuc w grupie dzieci szczepionych. Dodatkowo zaobserwowano 85% spadek występowania zapalenia ucha środkowego w grupie dzieci do 2. roku życia. W 2009 r., a następnie w latach 2010-2011, zaobserwowano też wyraźne zjawisko odporności środowiskowej – ponieważ na zaszczepieniu dzieci skorzystali pośrednio dorośli, zwłaszcza osoby starsze, dziadkowie, którzy opiekują się wnukami. Wśród osób powyżej 65 roku życia liczba zachorowań na zapalenie płuc spadła w Kielcach o 50%.

Warto zainteresować się czy na terenie naszego miejsca zamieszkania realizowane są programy zalecanych szczepień bezpłatnych (informacje są najczęściej dostępne na stronach internetowych miasta, powiatu, gminy.

Przykłady:
W Warszawie w 2012 r. wprowadzono pięcioletni program, w ramach którego mieszkające w stolicy dzieci pomiędzy 24. a 36. miesiącem życia mają możliwość otrzymania bezpłatnie szczepienia przeciw pneumokokom.
We Wrocławiu prowadzony jest program profilaktyki grypy u osób >65 roku życia, program profilaktyki zakażeń pneumokokami, rotawirusami, meningokokami oraz wirusem HPV.
W Częstochowie trwa program profilaktycznych szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci w wieku 24-35 miesięcy mieszkających na terenie miasta.
W gminie Ruciane – Nida prowadzone są bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci mieszkających na terenie gminy.
W Gminie Police realizowany jest program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci zamieszkałych na terenie gminy.
W gminach Rwinów, Otrębusy, Czerwonak można bezpłatnie zaszczepić dziewczęta urodzone w 1997 roku przeciw HPV.
W gminie Kleszczów prowadzone są powszechne akcje szczepień przeciw grypie, gmina – jako jedna z pierwszych w Polsce – prowadzi od 2007 roku: szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom, szczepienia przeciwko meningokokom (dla całej populacji mieszkańców gminy), szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV. W 2008 roku wprowadzono także szczepienia niemowląt z wykorzystaniem szczepionki skojarzonej nowej generacji.

I dziesiątki innych miejsc…

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading