

Konferencja w NIZP PZH-PIB z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień -„Kalendarz(e) szczepień dorosłych”
23 kwietnia 2024 r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, NIZP PZH-PIB we współpracy z Biurem WHO Polska, organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych”.
Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia szczepień dorosłych i odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP PZH-PIB) w Warszawie. Temat tegorocznej konferencji wpisuje się w ogromną potrzebę uświadomienia nam, że profilaktyka chorób zakaźnych nie kończy się na dzieciństwie, i że szczepienia dorosłych to inwestycja w długie i zdrowe życie.
Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.
Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień dorosłych pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia dorosłych w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi czy RSV.
Zaproszeni eksperci przedstawią kalendarze szczepień dorosłych dostosowane do wieku, stanu zdrowia, zawodu i stylu życia pacjenta. Wyjaśnią, dlaczego szczepienia są tak bardzo potrzebne osobom dorosłym, zwłaszcza pacjentom z różnymi chorobami towarzyszącymi. Na przykładzie pacjentów z cukrzycą, pacjentów kardiologicznych, pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, pacjentów z chorobami reumatologicznymi wykładowcy przedstawią dowody, ukazujące korzyści ze szczepień nie tylko u osób zdrowych, ale również wskażą, jak bardzo szczepienia potrzebne są osobom starszym oraz pacjentom z chorobami cywilizacyjnymi, a nawet pacjentom z zaburzeniami odporności.
Ważnym tematem konferencji będą również sposoby komunikacji o szczepieniach dorosłych. Skuteczna komunikacja wymaga zastosowania różnorodnych sposobów, które uwzględniają obawy, wątpliwości oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Nasi Eksperci podpowiedzą jak efektywnie rozmawiać o szczepieniach w różnych sytuacjach, jak nie dać się złapać w pułapkę fałszywych informacji o szczepieniach, gdzie szukać pewnych, opartych na faktach informacji o szczepieniach, jak dopasować kalendarz szczepień do konkretnej sytuacji zdrowotnej.
Podczas konferencji zaprezentujemy bazę wiedzy o szczepieniach dorosłych dostępną na portalu Szczepienia.info, w tym 12 kalendarzy szczepień dorosłych, e-booki, infografiki i filmy, w których eksperci przybliżają spersonalizowane plany szczepień, dostosowane do wieku, stanu zdrowia, stylu życia i zawodu osoby dorosłej.
Konferencja odbędzie się w formie tradycyjnej w NIZP PZH-PIB (wymagana rejestracja: https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/).
Konferencja będzie również transmitowana na żywo na stronie Szczepienia.info: https://szczepienia.pzh.gov.pl/ i https://www.facebook.com/Szczepienia.info.
Przeczytaj również


Refundacja szczepionki przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)
CZYTAJ WIĘCEJ

Listę zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych należy czytać ze zrozumieniem
CZYTAJ WIĘCEJ

Jakie są korzyści ze szczepienia dzieci przeciw ospie wietrznej?
CZYTAJ WIĘCEJ
