Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 dla osób dorosłych

Opublikowano w dniu: 28 października 2021

Minister Zdrowia mając na uwadze zalecenia Rady Medycznej oraz Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, poinformował, że od 2 listopada 2021 r. rozpoczną się szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 18 rok życia i otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen.

Przypominającą dawkę stosuje się z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Jako dawkę przypominającą można stosować szczepionki:

  • Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce 0,3 ml
  • Spikevax (Moderna) połowa dawki: 50 µg – 0,25 ml

z uwzględnieniem w pierwszej kolejności podania szczepionki determinowanej szczepieniem podstawowym wykonanym szczepionkami Comirnaty lub Spikevax.

 

Nie ustalono przydatności testów serologicznych do oceny odpowiedzi immunologicznej na szczepienie. Nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na szczepienie przed podaniem dawki dodatkowej oraz przypominającej.

Komunikat nr 14 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową uzupełniającą schemat podstawowy z dnia 28.10.2021.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading