Komunikat Konsultant Krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej z dnia 18 września 2024 r. dotyczący szczepień przeciw HPV

Opublikowano w dniu: 26 września 2024

Stanowisko  dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, prof. UMW, Konsultant Krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, dotyczące szczepień przeciw HPV. W dokumencie znajdziemy szczegółowe wytyczne dotyczące: organizacji szczepień w przychodniach POZ i organizacji szczepień w szkołach.

Od 1 września 2024 dziecko kwalifikujące się wiekowo do programu może zostać zaszczepione:
• w szkole, do której uczęszcza,
• w każdej przychodni POZ (optymalnie w swojej przychodni, gdzie jest złożona deklaracja dziecka do lekarza POZ).

1/ Program szczepień jest realizowany u dzieci (dziewczynek i chłopców) po ukończeniu 9 roku życia, do ukończenia 14 roku życia – od 1 września 2024 została obniżona dolna granica wieku udziału w programie, do wieku zgodnego z rejestracją szczepionek (ukończony 9 rok życia).
2/. W programie dostępne są obie zarejestrowane na rynku szczepionki: 9-walentna (Gardasil 9) i 2-walentna (Cervarix). Rodzic może zdecydować, którą szczepionką ma być zaszczepione dziecko.
3/. Są to szczepienia zalecane, a zatem dobrowolne. Decyzja o szczepieniu podejmowana jest przez rodzica, a następnie przez lekarza POZ na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego.
4/. Szczepienie odbywa się w schemacie dwudawkowym (druga dawka jest podawana w terminie 6-12 miesięcy od dawki pierwszej).
5/. Dzieci, odpowiadające wiekowo kwalifikacji do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.
6/. Dla osób urodzonych w 2010 r. szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14. roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu).
7/. Program nie przewiduje realizacji szczepienia w schemacie trzydawkowym, niezależnie od terminów szczepień planowanych indywidualnie lub wskazań medycznych.

W komunikacie dostępnym na stronie Polskiego Towarzystwa Lekarzy Rodzinnych dostępne są szczegóły dotyczące organizacji szczepień przeciw HPV w przychodniach POZ i organizacji tych szczepień w szkołach.

Materiały źródłowe

KOmunikat

Komunikat dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, prof. UMW, Konsultant Krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, dotyczący szczepień przeciw HPV.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading