Jakie czynniki demograficzne wpływają na zaszczepienie się przeciwko COVID-19?

Opublikowano w dniu: 17 listopada 2021

Survey on Health, Ageing and Retirement in Europe – badanie osób powyżej 50 roku życia w Europie, wykazało m.in. im bardziej zdrowa jest osoba, tym jest większa szansa na to, że odmówi szczepienia przeciwko COVID-19.

Badanie SHARE Corona Survey jest częścią jednego z najważniejszych badań, realizowanych w Unii Europejskiej przez Zespół ds. prawa społecznego i polityki społecznej Instytutu Maxa Plancka. SHARE to akronim od Survey on Health, Ageing and Retirement in Europe. Dzięki temu badaniu naukowcy poznają styl życia, zachowania, postawy, poglądy i oczekiwania osób powyżej 50 roku życia w Europie. Odkąd globalnym problemem stała się pandemia COVID-19 do badania włączono część „covidową”, co jest ważne o tyle, że osoby powyżej 50 roku życia należą do grupy zwiększonego ryzyka, jeśli chodzi o zachorowania na COVID-19. Latem 2021 roku przeprowadzono badanie pod kątem akceptacji szczepień przeciwko SARS-CoV-2. W badaniu wzięło udział ponad 47 tysięcy respondentów z 27 krajów Europy i Izraela.

  • Spośród wszystkich badanych 18% zadeklarowało, że ma wątpliwości względem szczepień lub nigdy się nie zaszczepi. W tej grupie, co trzecia osoba zadeklarowała, że jeszcze nie jest zdecydowana, a blisko połowa zadeklarowała, że na pewno się nie zaszczepi.
  • Największy odsetek – 54% osób powyżej 50 roku życia, które zadeklarowały, że nigdy się nie zaszczepią był w Rumunii. Tak wysoki odsetek niezaszczepionych może sprawić, że uzyskanie odporności stadnej będzie w tym kraju bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

W odniesieniu do czynników demograficznych, takich jak płeć i wiek, ważną rolę, jeśli chodzi o postawy wobec szczepień odgrywał wiek. Im młodsi respondenci w grupie powyżej 50 lat, tym większy jest odsetek odmów przyjęcia szczepionki. Co ciekawe, tego typu zależność została zaobserwowana we wszystkich badanych krajach. W przypadku płci nieco częściej niezdecydowane lub odmawiające przyjęcia szczepienia były kobiety niż mężczyźni, ale wyjątkiem były kraje, takie jak: Węgry, Portugalia i Szwajcaria, w których to więcej mężczyzn niż kobiet było niezaszczepionych.

Badacze Instytutu Maxa Plancka na podstawie wyników badań uznali, że im bardziej zdrowa jest osoba, tym jest większa szansa na to, że odmówi szczepienia przeciwko COVID-19.

Postawa względem szczepienia była również wyraźnie zdeterminowana przez osobiste doświadczenia badanych. Największy odsetek osób, które nie chcą się zaszczepić był w grupie ankietowanych, którzy nie znali nikogo, kto chorował na COVID-19, a najmniejszy wśród osób, które znały osoby bardzo ciężko dotknięte COVID-19.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.