Jak lekarz/lekarka może zostać ambasadorem/ambasadorką szczepień przeciw COVID-19?
Opublikowano w dniu: 17 listopada 2021
W sytuacji pandemii każda osoba pracująca w opiece medycznej może, a nawet powinna być ambasadorem/ambasadorką szczepień przeciwko COVID-19. Paul A. Offit, dyrektor Vaccine Education Center działającym przy Children’s Hospital of Philadelphia opracował pięć wskazówek dla przedstawicieli ochrony zdrowia, które pozwolą na przekonanie ludzi do szczepień.
- Zaszczep się. Należy samemu/samej się zaszczepić. Osoba, która jest niezaszczepiona, a próbuje przekonać innych do szczepień jest niewiarygodna. Dzięki zaszczepieniu się stajemy się najlepszym przykładem na to, że szczepionki działają, są skuteczne i bezpieczne. Osoby pracujące w opiece medycznej, dzięki zaszczepieniu chronią też same siebie, bo osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 są 5 razy mniej narażone na zakażenie, 10 razy mniej narażone na hospitalizację i 10 razy mniej narażone na śmierć. Po pół roku szczepień w Polsce dwiema dawkami było zaszczepionych ponad 90% lekarzy i 85% lekarzy stomatologów.
- Zachęcaj do szczepień, kiedy możesz. Większość lekarzy nie zajmuje się szczepieniami i nie podaje szczepionek przeciwko COVID-19, ale znakomita większość lekarzy pracuje z pacjentami. Warto wykorzystać te okazję do rozmowy z pacjentami na temat szczepień i przekonania ich do szczepienia. Przedstawiciele opieki medycznej cieszą się bardzo wysokim zaufaniem społecznym. Z tego powodu sama zachęta do szczepienia przez lekarza lub pielęgniarkę, bez szczegółowej rozmowy na temat szczepień może sprawić, że pacjent/pacjentka się zaszczepi.
- Przekazuj dokładne informacje. Osoby pracujące w opiece medycznej nie muszą znać się na szczepieniach i mogą nie mieć wystarczającej wiedzy na temat szczepień przeciwko COVID-19. W takich sytuacjach, zamiast przekazywania informacji opartej na przypuszczeniach, należy odesłać pacjenta do wiarygodnego źródła na temat szczepień, jak na przykład strona szczepienia.info. Należy zaznaczyć, że analiza prowadzona przez Center for Countering Digital Hate wykazała, że dwie trzecie błędnych informacji na temat COVID-19 pochodziło zaledwie od 12 osób.
- Dziel się wiedzą. Coraz więcej osób pracujących w opiece medycznej prowadzi konta na Instagramie lub Facebooku, na których dzielą się z pacjentami swoją wiedzą na tematy medyczne. Jest to dobra okazja i platforma do tego, żeby przekazywać swoim followersom wiarygodne dane, artykuły, badania na temat szczepień przeciwko COVID-19.
- Ćwicz empatię i cierpliwość. Osobom, które są bardzo zaangażowane w temat szczepień wydaje się, że od blisko roku, odkąd szczepienia są podawane, przekazano już wystarczająco dużo informacji. Tymczasem wiele osób nie interesuje się tematem aż do momentu zaszczepienia, w związku z tym zadają te same pytania oraz mają podstawowe wątpliwości, które należy cierpliwie rozwiać.