Globalny strategiczny plan eliminacji wścieklizny przenoszonej przez psy

Opublikowano w dniu: 25 września 2018

Wścieklizna jest jedną z najstarszych i najbardziej przerażających chorób znanych człowiekowi. Cechuje się prawie 100% śmiertelnością. Pomimo tego, że wiemy jak się przed nią chronić, każdego roku na świecie z jej powodu umiera około 59 000 osób. Choroba występuje głównie w najbiedniejszych częściach świata. Około 40% ofiar wścieklizny to dzieci w wieku poniżej 15 lat mieszkające w Azji i Afryce. Zdumiewające jest, że 99% przypadków wścieklizny u ludzi jest wynikiem pogryzienia przez psa zakażonego wirusem wścieklizny, a nie przez kontakt z dzikimi zwierzętami, które są rezerwuarem wirusa wścieklizny na różnych kontynentach.

W ciągu ostatnich kilku lat wiele krajów podjęło wzmocnione działania w zakresie zwalczania wścieklizny: zwiększono skalę realizowanych programów szczepień psów przeciw wściekliźnie, zwiększono dostępności do leków koniecznych przy podjęciu działań ratujących życie, tj. swoistych immunoglobulin przeznaczonych dla ludzi po kontakcie ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę, szczepień profilaktycznych dla ludzi oraz zaangażowanie w przekaz informacji wśród społeczeństwa. Wścieklizna u ludzi przemieniona po ugryzieniu przez psa została wyeliminowana z Europy Zachodniej, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Japonii. 28 z 35 krajów Ameryki Łacińskiej nie zgłasza zgonów ludzi z powodu choroby przenoszonej przez psa. Widać też wielkie postępy w ograniczeniu liczby zgonów z powodu wścieklizny w takich krajach jak Bangladesz, Filipiny, Sri Lanka, Tanzania, Wietnam oraz krajach Afryki Południowej.

Zdobyte doświadczenia w walce z wścieklizną na całym świecie pozwoliły po raz pierwszy opracować plan działań aby wspierać kraje, które podejmują wysiłki na rzecz eliminacji wścieklizny przenoszonej przez psy do 2030 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) i Światowy Sojusz na rzecz Kontroli Wścieklizny (GARC) opracowały i opublikowały Globalny Plan Strategiczny Eliminacji Wścieklizny, którego celem jest eliminacja do 2030 roku zgonów z powodu wścieklizny przenoszonej przez psy. Wśród głównych celów programu wskazano efektywne wykorzystanie szczepionek, leków, narzędzi i technologii, które powstrzymają przenoszenie wścieklizny przez psy, a tym samym zmniejszą ryzyko zgonów ludzi z powodu wścieklizny.

Wyeliminowanie wścieklizny przenoszonej przez psy na świecie przyczyni się do poprawy globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego. Szacuje się, że może uratować około 300 000 istnień ludzkich w ciągu 5 lat oraz poprawić warunki życia milionom ludzi.

Materiały źródłowe

New global strategic plan to eliminate dog-mediated rabies by 2030, WHO, 28 August 2018

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.