Epidemia Eboli w Republice Konga

Opublikowano w dniu: 30 września 2018

W dniu 1 sierpnia 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 8-mą epidemię Eboli w Demokratycznej Republice Konga, na terenie prowincji Północne Kivu oraz Ituri, sąsiadujących z Ugandą oraz Rwandą.

Od 1 sierpnia do 27 września 2018 roku zachorowały 154 osoby, z czego zmarły 102 (66,2%) (dane są na bieżąco aktualizowane na stronie WHO).  W trakcie obecnej epidemii już po raz drugi stosuje się szczepienia w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zachorowań. Walkę z chorobą komplikuje skomplikowana sytuacja w rejonie, w którym przebywa ponad milion nieustannie przemieszczających się uchodźców oraz co rusz wybuchają walki zbrojne.

Obecna epidemia wybuchła niedługo po tym, jak ogłoszono zwalczenie poprzedniej epidemii w kwietniu-maju 2018 roku w prowincji Equateur. Tak jak w maju, stosowano szczepienia personelu medycznego oraz strategię tzw. szczepień pierścieniowych, w ramach których po wykryciu nowego zachorowania szczepi się wszystkie osoby z bliskiego kontaktu oraz w drugiej kolejności osoby kontaktujące się z bliskimi. Niestety obecnie sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ zachorowania występują na gęsto zaludnionych terenach na których trwają walki zbrojne. W tym samym czasie w Demokratycznej Republice szerzą się epidemie innych chorób: poliomyelitis (spowodowanej wirusem typu 2 pochodzącego ze szczepionek), odry, cholery oraz ospy małpiej. Zachorowania na poliomyelitis oraz odrę odzwierciedlają niski stan zaszczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom z powodu niestabilnej sytuacji politycznej.

Źródła:

Ebola Virus Disease. Democratic Republic of the Congo. External Situation Report 08. WHO.2018.

Szczepienia – nowe narzędzie kontroli epidemii wirusa Ebola w Demokratycznej Republice Kongo.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading