Z jakich powodów potrzebujemy szczepień?

Szczepienia są jednym z najważniejszych i najefektywniejszych kosztowo wynalazków w medycynie.

Szczepionki pomagają ludziom pozostać zdrowymi.

Co minutę szczepionki ratują życie 5 osobom.

Największym sukcesem szczepień było wyeliminowanie ospy prawdziwej, groźnej choroby zakaźnej, cechującej się średnio 20% śmiertelnością, która nawet tym co przeżyli pozostawiała blizny na całe życie. Całkowite wykorzenienie ospy prawdziwej ratuje około 5 milionów istnień ludzkich rocznie. Gdyby szczepionka nie wyeliminowała ospy prawdziwej, jedna osoba umierałaby na tę chorobę co 6 sekund każdego dnia.

Inny przykład to odra. Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień, jeszcze w 1980 roku, odra była przyczyną ponad 2,6 miliona zgonów na całym świecie. W latach 2000-2020 szacowana liczba zgonów z powodu odry spadła o 94%, z 1 072 800 do 60 700, zapobiegając 31,7 mln zgonów z powodu odry.

Dzięki szczepieniom jesteśmy coraz bliżej eliminacji poliomyeitis. W 1988 roku zachorowania na polio były przyczyną niepełnosprawności ponad 350 000 dzieci w 125 krajach na świecie. Od tego czasu udało się eradykować dwa typy dzikiego wirusa polio. Transmisję typu 1 wirusa nadal stwierdza się w dwóch krajach – Afganistanie i Pakistanie. Aktualnie 5 spośród 6 regionów WHO, obejmujących ponad 90% światowej populacji, jest wolnych od poliomyelitis.

Jednak szczepionki mogą uratować życie tylko wtedy, gdy ludzie są zaszczepieni. Na szczęście większość ludzi się szczepi. Na przykład, 85% dzieci na świecie jest zaszczepionych przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, a w 125 krajach odsetek zaszczepionych dzieci przekracza 90%.

Zdecydowana większość ludzi w większości krajów szczepi swoje dzieci, przyczyniając się w ten sposób do poprawy zdrowia publicznego i życia ludzi.

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2021

Powiązane artykuły:

Polio w Afganistanie: zmiany polityczne a eradykacja poliomyelitis

Materiały źródłowe
  • van Wijhe i wsp. Effect of vaccination programmes on mortality burden among children and young adults in the Netherlands during the 20th century: a historical analysis. Lancet Infect Dis 2016 May;16(5):592-598.
  • Counting the impact of Vaccines. WHO. 22 April 2021.
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading